14.12.2024 17:34
14.12.2024 12:23
Betlém na náměstí Republiky už brzy doplní Jezulátko. Tradiční průvod vyjde od biskupství
14.12.2024 10:12
Tragická dopravní nehoda u Plzně. Chodec střet s vozidlem nepřežil
FN Plzeň má unikátní technologii k diagnostice rakoviny kůže - FOTKY
Fakultní nemocnice v Plzni se může pochlubit novou technologií, která slouží při diagnostikování rakoviny kůže. Ta může přitom propuknout i v zimních měsících.
Lékaři Dermatovenerologické kliniky FN Plzeň v areálu na Borech začali v těchto dnech používat zcela novou technologii, která pomůže v diagnostice zejména u pacientů s vysokým počtem znamének. Jedná se o takzvaný celotělový skener a zdokonalený digitální dermatoskop.
"Je to spojení dvou vyšetřovacích metod. Ta první metoda je úplná novinka v rámci České republiky, což je metoda založená na principu celotělové fotografie spojená se skenovacím přístrojem pro detekci změn při sledování pacienta. Přístroj vytvoří sérii digitálních fotografií kožního povrchu. My si je ukládáme a kouzlo metody spočívá ve sledování pacienta a porovnávání jednotlivých nálezů, kdy se překryjí dva obrazy přes sebe a napomáhá nám to pak najít nové léze, nebo mizející léze nebo změněné projevy," popisuje vedoucí lékař kliniky Tomáš Fikrle s tím, že přístroj je určený zejména pro pacienty, kteří mají spíš stovky než jen desítky znamének a pigmentových projevů.
Součástí přístroje je i další technologická novinka, kterou je digitální dermatoskop. "To je nativní mikroskopie kůže, sledujeme s ní jednotlivé projevy v detailu živě na kůži. Pokud najdeme něco, co nás alarmuje směrem k melanomu nebo nějakou změnu, která se vymyká z ostatních projevů, tak nám to výrazně usnadňuje indikace k chirurgickým výkonům a napomáhá nám to vyhledat melanomy v počátečním růstovém stádiu, kdy to chirurgické řešení může být víceméně ambulantní a směřuje k úplnému vyléčení pacienta," dodává vedoucí lékař kliniky.
Skener pořídila fakultní nemocnice z vlastních zdrojů za víc jak 470 tisíc. Dermatoskop byl pořízený z výtěžku hudebního vystoupení AD HOC ředitele Plzeňské teplárenské Tomáše Drápely, které uspořádal v březnu letošního roku (více k charitativní akci najdete v článku zde).
Odhalených melanomů v posledních letech přibývá...
Melanom je jeden z nejobávanějších kožních nádorů, protože může být příčinou smrti pacienta. Navíc se podle expertů jedná o jeden z hodně nevyzpytatelných nádorů. "V Plzni v naší melanomové poradně v posledních letech zaznamenáváme víc než dvě stě nových pacientů za rok. Incidence, výskyt melanomu v České republice je kolem dvaceti nových případů na sto tisíc obyvatel," říká přednosta kliniky Karel Pizinger.
Melanomy se nicméně v poslední době daří odhalit poměrně včas. "Podle našich údajů zachycujeme čím dále víc pacientů v počátečním stádiu. Nám se ty počty přibližují k 25 až 30 procentům záchytu včas. Víc lidí chodí k lékaři včas. Má to nesmírnou důležitost, protože tím se to onemocnění dá vyléčit. Úmrtnost na melanom zůstává stále stejná, jak ve světě, tak u nás. Přibývá sice nových případů, ale úmrtnost na nádor zůstává stejná," dodává přednosta dermatovenerologickém kliniky s tím, že Plzeňský kraj je na tom v porovnání se zbytkem republiky v podstatě obdobně.
Názor, že může rakovina kůže propuknout jen v letních měsících, je podle odborníků hodně mylný. Onemocnění může propuknout i v chladných měsících roku a lidé by tak při sebemenším podezřením měli vyrazit za lékařem.
FOTO: QAP.CZ