Hracholusky ohlídají vodní záchranáři! Sezóna jim potrvá do konce prázdnin

01.07.2014 7:04

Se začátkem července začíná sezóna i Vodní záchranné služba na Hracholuskách. Záchranáři slouží 24 hodin denně a sídlo mají v kempu Keramika. Během loňské sezóny měli zhruba 90 zásahů.

vodni zachranna služba_QAP

Na přehradě Hracholusky od 1. července začínají jako tradičně sloužit vodní záchranáři. Sezóna jim potrvá až do konce srpna a předem je jisté, že se budou mít opět so ohánět. Jen během loňské sezóny měli na kontě zhruba devadesátku zásashů.

Hracholusky patří na Plzeňsku, ale i v celém kraji k jedné z nejoblíbenějších letních lokalit. Nejen díky kempům v okolí přehrady, ale také díky chatařským osadám, kterých je v okolí celá řada a rozléhají se od hráze až po Butov u Stříbra na Tachovsku. Od 1. července na Hracholuskách jako během každého léta slouží Vodní záchranná služba Plzeň. "Službu zahajujeme v úterý 1. července od 7 hodin ráno a sloužit budeme předběžně do posledního srpna. Následně se ukáže podle počasí a také podle financí, jestli bychom třeba nezůstali i během září," potvrdil QAPu Jan Fischer z vodní záchranky.

Službu drží denně zhruba pět lidí. Problémy s čluny přetrvávají...

Vodní záchranka na Hracholuskách slouží zdarma a už dlouhodobě se potýká s problémy s technikou. Především motorový člun, který bude na Hracholuskách vyjíždět, je momentálně jejich jediný funkční. "Máme jediný funkční člun, takže když by se s ním něco stalo, tak nebudeme moct vyjet," potvrzuje Jan Fischer.

Na základně slouží denně 4 až 5 lidí, mezi kterými nechybí záchranář, ale například ani plavčík a samozřejmě řidič člunu. Dojezdy k případům po hladině jsou bleskové. "Sloužímě 24 hodin denně, dojezdy jsou během dne do 3 minut na místo události, v noci maximálně do 10 minut. Za loňskou sezónu jsme měli asi 90 výjezdů, v průměru se to číslo pohybuje tak kolem 80. Zasahujeme hlavně v kempech a okolí přehrady, po hladině se dostaneme snadněji do míst, která jsou jinak v nepřístupném terénu," vysvětluje Jan Fischer.

Paradoxně nejvíc zásahů během léta není u tonoucích lidí, ale právě na březích. Jedná se o úrazy v kempech a osadách, různé zdravotní problémy včetně infarktů a dalších vážných komplikací.

Vodní záchranaře je možné přivolat klasicky přes tísňovu linku 155 nebo 112, funguje ale také mobilní telefonní číslo 776 499 112.

FOTO: ilustrační

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT