15.12.2024 10:32
15.12.2024 8:29
V Plzni vznikl nový prostor, kde najdou útočistě děti a mladí lidé v náročné životní situaci - FOTKY
14.12.2024 17:34
Z loupežného přepadení pošty v Tlučné byl obviněn pětapadesátiletý muž
II. etapa Vědeckotechnického parku je u konce
Za více než 225 milionů korun se dokončila druhá etapa Vědeckotechnického parku v Plzni na Borských polích. Co je v sedmi nových budovách a k čemu vůbec městu budou?
V pondělí 2. dubna byl slavnostně otevřen komplex budov Vědeckotechnického parku v Plzni na Borských polích. Jde o II. etapu projektu administrativních budov s laboratorními prostory za více než 225 milionů korun.
Stavba sedmi budov hlavně pro administrativní prostory pro firmy byla zahájena v lednu minulého roku. Celý Vědeckotechnický park má sloužit hlavně pro výzkum a rozvoj, tedy nájemci by měly být menší a střední firmy podniky působící v oblasti vědy a výzkumu. Jsou zde totiž důležité laboratoře a dílny, které podle ředitele Útvaru koordinace evropských projektů města Plzně, Ericha Beneše, mají mít zvláštní význam. "Doufám, že zde budou vznikat významné vynálezy a patenty," přeje si Erich Beneš. Podle něj zde bude také fungovat poradenství v podnikání nebo poradenství v oblasti transferu technologií.
Stavba přišla na 225, 8 milionu korun. Původní projekt ale hovořil o 300 milionů. Díky krizi ve stavebnictví město tak ušetřilo přes 72 milionů korun. Celé to ale nešlo jen z kasy Plzně. Ta dala "ze svého" jen necelých 57 milionů korun. Zbytek šel formou dotací ze státního rozpočtu a strukturálních fondů EU. Stát tady při slavnostním otevření zastupoval také ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.
Jaké jsou budovy Vědeckotechnického parku?
Všech sedm budov nabízí 6 500m2 ploch. "Ve druhé etapě jsou dvě sedmi realizovaných budov čistě kancelářské, ostatní jsou pro laboratorní a provozní výzkum. Budovy jsou dvoupodlažní a v horních jsou kancelářské prostory a ve spodních patrech jsou právě zmíněné laboratoře a provozní prostory," popsala komplex Jana Pachmanová, projektová manažerka Vědeckotechnického parku. Už nyní jsou zde některé firmy, které mají o pronájem objektů zájem. "Jeden objekt už má zasmluvněn Západočeská univerzita," konstatovala manažerka projektu.
Co projekt přinese Plzni?
Vědecko - výzkumné kanceláře a laboratoře by měly městu přinést především větší konkurenceschopnost regionu a také pracovní místa. "Vznikne zde zhruba 200 pracovních míst, a co je důležité, vysoce kvalifikovaných míst. Je přece cílem radnice přilákat do města kvalifikované pracovníky z nejrůznějších koutů světa i oborů," konstatoval ekonomický náměstek primátora Martin Zrzavecký.
Vědeckotechnický park tedy nebude žádným "parkem" k odpočinku a relaxaci, jak si někdo dle názvu může o komplexu budov za 225 milionů korun myslet. Budou tady prostě další kanceláře, které budou orientovány směrem vědy a výzkumu.
A aby nebyl park příliš malý, připravuje se už III. etapa zástavby, která by ale měla stát dalších 100 milionů.
Na slavnostním otevření Vědeckotechnického parku byl přítomen i ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. Ten právě v týž den navštívil také Tachovsko, které je označováno jako hospodářsky slabý region. Podle Martiny Kuby by měli krajští politici preferovat z ROP programů právě ty programy, které jsou z takovýchto oblastí. "Budu se po těchto zkušenostech ptát našeho ředitele pro operační programy, abychom co nejlépe směřovali podporu právě do těchto oblastí," konstatoval ministr Martin Kuba, který nepreferuje dlouhodobé podpory regionu, ale spíše hledání stimulačních procesů, které zde rozjedou podnikání. I proto se mu právě projekt Vědeckotechnického parku v Plzni líbí. "Musíme hledat ty správné formy podpory těch schopných podnikatelů, aby svoje projekty uměli uplatnit," dodal ministr, který také přestřihával pásku parku společně s hejtmanem Milanem Chovancem a primátorem Martinem Baxou.