Katedrálu svatého Bartoloměje čeká oprava, přispěje i Plzeň

12.05.2017 6:59

Katedrála svatého Bartoloměje projde v nadcházejících letech zásadními opravami. Náklady se odhadují na víc jak 100 milionů. Na rekonstrukce přispěje i město Plzeň.

Plzen_10.5.2017_012

Katedrála svatého Bartoloměje je jedním z nejzásadnějších symbolů a historických památek Plzně. Oprav se ale dočkala naposledy na začátku minulého století. I když se to úplně nezdá, podle odborníků jsou rozsáhlé opravy už skutečně nutné.

Rekonstrukce by měly proběhnout v průběhu zhruba dvou let. V rámci oprav dojde na interiéry i exteriéry a rozšíří se také prohlídková trasa. Plzeň chce na opravy přispět částkou milion a půl. Schválit to ještě musí zastupitelé.

"Od dokončení stavebních úprav počátkem 20. století nebyl interiér kostela a jeho mobiliář opravován a je to vidět na jeho špatném stavu. Dřevěné prvky jsou v některých případech napadeny dřevokazným hmyzem, zlacení je zaneseno prachem, olejomalby jsou ztmavělé,“ říká první náměstek primátora Martin Baxa.

Katedrála se dočká zásadních restaurátorských prací na zdech, objektech i mobiliáři. V exteriéru bude restaurována socha sv. Bartoloměje na průčelí katedrály a volná sousoší. "Dále bude mimo jiné vybudováno sociální zázemí pro návštěvníky, nové osvětlení, opraveny lavice, doplněno vytápění kostela. Rozšíří se prohlídkový okruh katedrály o podkroví, v němž vznikne nová expozice," dodává mluvčí magistrátu Eva Barborková.

Celkové náklady představují 102,515 milionů korun. Biskupství plzeňské obdrží dotaci z Ministerstva pro místní rozvoj České republiky ve výši 95 procent nákladů, pět procent tvoří povinná spoluúčast.    

Katedrála sv. Bartoloměje je gotickou památkou ze 14. – 15. století se síňovým trojlodím. V letech 1520 – 1529 byla ke kostelu přistavěna pozdně gotická tzv. Šternberská kaple. Koncem 19. století a počátkem 20. století prošel kostel opravami podle návrhů Josefa Mockera a Kamila Hilberta. Interiér kostela je rovněž mimořádnou architektonickou památkou. Oltářní architektura, obrazy, sochy, kostelní lavice, zpovědnice i do stavby pevně zabudované umělecké a uměleckořemeslné prvky ­jsou z valné většiny movitými kulturními památkami.

FOTO: Milan Svoboda 

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT