13.12.2024 17:56
13.12.2024 13:24
Plzeňští strážníci pomohli muži, který pomýšlel na sebevraždu
13.12.2024 9:22
Bazén v nové nafukovací hale na Slovanech se otevírá veřejnosti - FOTKY
Kulturák v Plzni má ještě šanci
Bourání kulturního domu Inwest je sice už na programu ke konci roku, ale QAP zjistil, že se mu dá zabránit. Několik akčních architektů má totiž reálný návrh, který zachová kulturní sál a ještě ušetří investorovi, který chce na místě kulturáku postavit obchoďák, peníze.
Kulturní dům Inwest se bude zavírat v červnu letošního roku a ještě na konci téhož má investor v plánu jej zbourat. QAP ale zjistil, že se tomu dá zabránit. Parta lidí v čele s architektem, který Dům hrůzy u Radbůzy projektoval před třiceti lety, založila občanské sdružení a má páky na to, tomu zabránit. Jak?
Firma Amadeus Real, která vlastní kulturák i s pozemkem, chce na konci roku 2011 budovu zbourat a na jejím místě postavit obchodní centrum Arena, které do historického centra vůbec nezapadá. Město před akcí zavírá oči a tvrdí, že s tím nemůže nic dělat. Plzeňanům to ale fuk není, proto se parta architektů v čele s Miroslavem Hrubcem, který projektoval Dům hrůzy před třiceti lety, dala dohromady s členy Strany zelených a založili občanské sdružení Kultura vítězí. Společně totiž našli řešení na přestavbu kulturáku a chtějí jednat s investorem. Potřebují ale také pomoc veřejnosti, která byla informována jen o tom, že kulturák se bude bourat. Info o šanci na jeho zachování se ven nedostalo.
Proč zabránit firmě Amadeus Real v bourání kulturáku?
Kromě toho, že OC Aréna se do centra Plzně absolutně nehodí a navíc kulturní sál bude městu chybět, se může stát další věc, o níž nikdo asi nepřemýšlel. "Investor může dům zbourat, prašnou plochu oplotit, ověsit reklamami a nijak dál ve stavbě nepokračovat s tím, že nejsou peníze. V centru by pak zůstalo oplocené zbořeniště a nikdo by s tím nemohl nic dělat," upozorňuje Barbora Ottová z výboru občanského sdružení a členka Strany zelených.
Proč nestačí petice a vzniklo občanské sdružení?
Petice byla zorganizována v březnu minulého roku jak v psané tak inetrnetové podobě. Podpořilo ji dosud téměř 4300 lidí nejen občanů Plzně, což je číslo poměrně vysoké. Občanské sdružení bylo ale nutné proto, aby mělo nějakou váhu a hlavně aby bylo vyslyšeno. Sama petice žádnou právní váhu totiž nemá. Coby sdružení mají tito zastánci kulturáku možnost jednat s investorem ale i zastupiteli města a dalšími, kteří je musí vyslyšet.
Jaké našli zástupci sdružení Kultura vítězí řešení a proč?
Architekti v čele s Miroslavem Hrubcem přináší řešení budovy, kde bude zachován základ nynějšího kulturáku. Zachoval by se kulturní sál s podobnou kapacitou, jako je nyní, a ještě by zbylo plno místa na komerční prostory, které potřebuje investor. Také by přibyly patrové podzemní garáže a oproti návrhu Amadeus Real by mohlo být přidáno patro budovy. Hlavně by šlo o vkusnou stavbu nikoli o obchoďák - krabici tak, jak je známe.
"Důležité je, že návrh pana Hrubce by ušetřil investorovi 300 milionů, z toho 100 milionů jen na bourání a odvozu suti ze stavby a zbytek tím, že by nemusel stavět základy, které by zůstaly," vysvětluje mluvčí sdružení Martin Marek. "Návrh zachovává komerční prostory tak, jak chce investor a přitom zároveň zůstává velký sál pro třeba pořádání koncertů, které by mohl provozovat právě investor a také na tom něco vydělávat. Zároveň by zůstalo nově zrekonstruované Divadlo Miroslava Horníčka a nádvoří, na nichž jde zase dostavět různé kavárny a podobné prostory." Podle Marka by tedy investor netratil, ale naopak získal a ještě by si získal také Plzeňáky, kteří nechtějí o kulturák přijít.
"Pan architekt Hrubec vytvořil naprosto reálný návrh, není to žádné sci-fi, které by nešlo zrealizovat. Kdo jiný než on by měl kulturák znát lépe," myslí si Martin Marek.
Dům je postaven na šesti nosných pilířích, které jsou neporušené. V návrhu architekta Hrubce tyto pilíře zůstávají a na nich se staví další stavby a zároveň se zachová stávající budova. Ta by se samozřejmě musela opravit tak, aby nevypadala jako nyní. S jejím současným, třicet let starým vzhledem, není totiž spokojen ani sám autor Miroslav Hrubec.
"V návrhu investora je 16 tisíc metrů čtverečních komerčích prostor, v návrhu pana Hrubce je to 13 tisíc, ale lze to nastavit o jedno až dvě patra. Takže se dostáváme na stejný prosto, jaký chce investor," popisuje Marek. "K tomu by ale zůstaly terasy, Divadlo Miroslava Horníčka a zmíněný kulturní sál."
Kdo návrh viděl či uvidí?
Sdružení oslovilo s návrhem architekta Hrubce zástupce města, primátora Martina Baxu, pak hejtmana Milana Chovance nebo známého plzeňského architekta Soukupa. S firmou Amadeus Real, která vlastní Inwest, se sdružení spojí. Také se chystá jít na zastupitelstvo města, které je ve čtvrtek 7. dubna, a jednat o návrhu tam.
Sdružení může nejen pozdržet bourání Inwestu, a to i až o rok nebo dva, ale dokonce mu zabránit. Pokud vás tato věc zajímá, kromě inetrnetových stránek můžete přijít i do kanceláře sdružení na Americké 29 v Plzni.
Stránky občanského sdružení + petice proti zbourání kulturáku najdete zde.
foto: projekt architekt Miroslav Hrubec