14.12.2024 17:34
14.12.2024 12:23
Betlém na náměstí Republiky už brzy doplní Jezulátko. Tradiční průvod vyjde od biskupství
14.12.2024 10:12
Tragická dopravní nehoda u Plzně. Chodec střet s vozidlem nepřežil
Led na Boleváku v Plzni otestují záchranáři! Proběhne nácvik záchrany tonoucího
Noční mrazy už si pohrály s hladinou Boleveckého rybníka v Plzni. Aktuálně má 3 centimetry a ve čtvrtek ho otestují i záchranáři. Nacvičí zásah při záchraně tonoucícho člověka, pod kterým se led probořil.
Po tom, co vodní záchranáři ukončili letní sezónu na Hracholuskách, je čeká první velký test pro zimní zásahy. Na hladině Velkého boleveckého rybníka v Plzni budu nacvičovat záchranu tonoucícho, pod kterým se probořil led. Budou k tomu mít skutečně reálné podmínky. Aktuální tloušťka ledu je totiž 3 centimetry a pod lidmi by se skutečně lehce probořil.
Na Velkém boleveckém rybníku už je led. Jeho tloušťka ještě ale zdaleka není bezpečná. Také to je ovšem jeden z hlavních důvodů, proč se vodní záchranka rozhodla potrénovat si zásah právě v těchto dnech. Tloušťka 3 centimetry, kterou aktuálně led na Boleváku má, je nebezpečná a pod člověkem se led velmi snadno proboří.
Každý rok vyjíždějí záchranáři nebo hasiči k podobným případům. Lidé si často neuvědomují, že ani několik dnů větších mrazů nemusí stačit na to, aby led měl skutečně bezpečnou tloušťku pro pohyb osob. "Tloušťku ledu můžeme zjistit navrtáním a změřením. Většina laiků se ale bohužel řídí heslem, jestliže vidím na rybníku 20 lidí, tak tam můžu a to se v mnoha případech stává osudným," říká mluvčí vodní záchranky Pavel Barák. "Pro přírodní led se snažíme volit takovou plochu, kde je klidná hladina, především rybníky, které oproti lomům a přehradám nejsou ani tak hluboké. Dále si musíme dávat pozor na tenký led například v místech výpustě, přítoku nebo případně úmyslně narušeného ledu např. pro provzdušňování vody. Na řekách jsou nebezpečné proudy, kvůli kterým voda hůře zamrzá, nebo také teplejší voda vypouštěná z přehrad a podobě," radí Pavel Barák.
Co dělat v případě, že se pod námi propadne led nebo jsme svědkem takové události? Hlavně nepanikařit!
"Pokud se dostanete do situace, kdy se pod Vámi prolomí led, musíte zachovat klid a snažit se udržet na hladině. To platí hlavně v případě tekoucí vody. Ve chvíli, kdy se dostanete pod led, ztrácíte orientaci a vlivem podchlazení brzy také vědomí. Pokud je to možné, snažte se dostat na led plazivým pohybem, kvůli rozložení váhy vašeho těla na větší plochu," přidává důležité rady mluvčí vodních záchranářů.
"V případě, že se ocitnete jako svědci propadnutí druhé osoby ledem, tak nejprve zavoláte pomoc na linku 150 nebo 112 a poté se můžete pokusit pomoci tonoucímu. V první linii zvolte neosobní zásah improvizovanou pomůckou a to například hození lana, podání klacku, hokejky nebo alespoň předmětu, který plave a kterého se může tonoucí držet, než přijede pomoc. Pokud tyto možnosti nemáte, tonoucí není schopen sebezáchrany a vy byste chtěli přes veškerá rizika dotyčnému zachránit život, můžete se pokusit přiblížit k tonoucímu plazením po ledu nebo třeba využitím žebříku pro rozložení váhy, vždy ale jištění lanem," uzavírá Pavel Barák.
FOTO: VZS Plzeň - město