14.12.2024 8:28
13.12.2024 17:56
Přepadení pošty v Tlučné, pachatel byl ozbrojen
13.12.2024 13:24
Plzeňští strážníci pomohli muži, který pomýšlel na sebevraždu
Město Plzeň dál pomáhá lidem z ubytovny na Karlově! Zajišťuje jim i léky
Jídlo, léky, ale také hygienické potřeby, vyřizování dokladů a samozřejmě bydlení. S tím vším město Plzeň dál pomáhá lidem z vyhořelé ubytovny na Karlově.
Město Plzeň pokračuje v pomoci lidem, kteří zůstali bez přístřeší a prostředků po požáru ubytovny na Karlově. Kromě toho jedná i s pracovními agenturami, aby se o své zaměstnance postaraly.
V souvislosti s požárem Plzeň zajistila 36 osobám bydlení v soukromé standardní ubytovně, dalších 11 osob umístila na svou městskou ubytovnu v Plachého 52. S lidmi pracuje 11 sociálních pracovníků a 5 pracovníků z odboru bezpečnosti, prevence kriminality a krizového řízení magistrátu. Dostali hygienické potřeby, oblečení, potraviny, ale i třeba nádobí, řeší se s nimi vyřízení dokladů, zajištění léků a další.
"Celá situace mě velice mrzí. Bohužel města, jako je Plzeň, nemají zákonné prostředky, jak regulovat podobná ubytovací zařízení. Víme, že je to problém, neustále pracujeme na tom, abychom spolu se státní i cizineckou policií tyto problémy eliminovali. Ukazuje se ale, že kompetence měst je nedostatečná. Stát musí změnit zákony, abychom měli možnost podobné situace řešit. V rámci zákonných předpisů prostě nemůžeme pracovat s ubytovnami tak, jak si většina Plzeňanů myslí, že bychom měli,“ uvedl primátor Martin Zrzavecký. Ubytovna nesloužila jen cizincům, byli na ní ubytováni především čeští občané.
"Stále mapujeme situaci těch lidí. Přišli o vše, takže pomáháme s doklady, běží sbírka ošacení, kdy potřebujeme zejména pánské oblečení a boty. Lidé toto mohou nosit do humanitárního skladu Diecézní charity Plzeň v Cukrovarské ulici,“ uvedla Karolína Vodičková z Odboru sociálních služeb Magistrátu města Plzně. Doplnila, že v městské ubytovně v Plachého ulici 52 našli zázemí senioři, občané Plzně a také lidé se zhoršeným zdravotním stavem, většina jsou občané České republiky. Ostatním 36 lidem, z toho polovině Čechům, město zajistilo ubytování na standardní ubytovně v Plzni.
Mezi lidmi je například žena ze Slovenska s diabetem. Již v úterý pro ni město uhradilo inzulín za 3000 korun, neboť o vše přišla. Dnes se ve spolupráci s charitou podařilo dojednat, že jí zaměstnavatel poskytne volno z práce, aby si mohla zajet vyřídit doklady na Slovensko, stejně tak jí zaměstnavatel od pátku zajistí ubytování. Stejně tak dnes město ubytovalo ve svém zařízení v Plachého ulici paní, která musela být po požáru hospitalizována a dnes byla propuštěna z nemocnice. I jí poskytlo oblečení, potraviny a další základní věci. Vzhledem k tomu, že paní byla velkou čtenářkou a v ubytovně shořely knihy zapůjčené z knihovny, pomáhá jí město nyní řešit i to, aby nemusela ztrátu platit.
S lidmi už dva dny intenzivně pracují zaměstnanci sociálních odborů magistrátu a úřadů městských obvodů Plzeň 1 a 3, bytového odboru magistrátu, také Diecézní charity Plzeň, Úřad práce České republiky - Kontaktní pracoviště Plzeň-město. Společně pomáhají vyřizovat žádosti o mimořádnou okamžitou pomoc, zajišťují potravinovou pomoc, lékařskou péči a další nezbytné věci, zapojeny jsou i další subjekty a složky.
"V Plachého ulici 52 máme celkem 29 lůžek, jedenáct bylo volných. Ty jsme proto využili pro tuto krizovou situaci. Současně jsme v Plachého ulici 42, také našem městském domě, vytvořili zázemí pro potravinovou banku, tedy okamžitě můžeme ubytovaným poskytnout základní potraviny,“ doplnil radní města Plzně David Šlouf, který má na starost správu městských nemovitostí.
"Vypomohli jsme s organizačním i materiálovým zajištěním, občanům jsme poskytli nezbytné potraviny, pití, léky a veškeré hygienické potřeby. Dále byly využity drony s termokamerou,“ uvedl Aleš Průša z Odboru bezpečnosti, prevence kriminality a krizového řízení Magistrátu města Plzně. Město navázalo spolupráci s agenturou ALMAX WORK, která si do péče převzala šest osob.
Zdroj: Magistrát města Plzně
FOTO: ilustrační