11.12.2024 15:28
11.12.2024 14:24
Šumavský Špičák zahájí o víkendu lyžařskou sezonu! Využijte slevy na skipasy
11.12.2024 13:01
Policie pátrá v souvislosti s krádeží v centru Plzně po muži na fotografii. Poznáte ho?
Mikulášské náměstí má konečně nový vzhled
V novém kabátě se po zhruba dvou letech úprav ocitlo Mikulášské náměstí v Plzni. Dostalo nový kabát, který jej vrací do původní podoby z počátků 20. století. Vrací se sem i lipová alej.
Do původní podoby z počátku 20. století se vrací Mikulášské náměstí v Plzni. Po zhruba dvou letech prací dostal prostor nový kabát. Vrátily se sem i lipové aleje.
Celkem vyšly rekonstrukční práce na 36 milionů korun, ale vzhledem k tomu, že město nemělo najednou dost peněz, musely se práce rozložit na tři etapy. Začalo se na podzim 2010. Architektonicky zpracoval návrh Karel Hanzlík se svým týmem a vycházel přitom z původní pravidelné dispozice náměstí. "Dává vyniknout významným budovám a přitom odpovídá současnému životnímu stylu," uvádí Hana Hrdličková, vedoucí oddělení urbanistické zeleně Správy veřejného statku. Na základní studii řešení rekonstrukce náměstí spolupracoval rovněž Václav Weinfurter, významný zahradní architekt, který se mimo jiné autorsky podílel na úpravách zahrad Pražského hradu. Svoji práci na Mikulášském náměstí však nemohl dokončit, protože předčasně zemřel.
Drátěný systém proti pejskům a lidem
Základní kostru prostoru tvoří dvojité lipové aleje, které lemují chodníky. "Rozdělení plochy na průchozí a relaxační zajišťují živé plůtky z ptačího zobu. Ty jsou podpořeny drátěným systémem, aby především v prvních letech po založení nedocházelo k poškozování keřů pošlapáváním ´uspěchanými´ občany. Zároveň zamezují vstupu psů do prostoru, který lidé především v teplém počasí mohou využívat k relaxaci na trávníku obdobně jako v historickém jádru města," přibližuje Hana Hrdličková. Pro venčení psů mají sloužit travnaté pásy vně delších stran náměstí.
Obnovily se zpevněné povrchy, dlažba a mlata, instalovalo se veřejné osvětlení, nové jsou lavičky a odpadkové koše. "Z Lochotínského parku jsme na Mikulášské náměstí nechali přestěhovat sousoší J. K. Tyla. Tím získala skulptura místo odpovídající svému významu," říká Hana Hrdličková. Busta Jiřího Trnky se přesunula jen o několik metrů, a to do jednoho z nově postavených vstupních loubí. Další loubí u gymnázia skrývá nové pítko, které je dílem výtvarníka Václava Fialy.
Nález staré studny
Při provádění zemních prací byla v jihovýchodním rohu náměstí nalezena stará studna. "Vzhledem k tomu, že jsme zjistili, že studna zadržuje dostatek vody, nechali jsme ji upravit tak, aby po provedení rozborů kvality vody a zjištění vydatnosti studny bylo možné tuto vodu využívat pro závlahu parkových ploch," sděluje Hana Hrdličková.