Portál Bezpečné město znovu ožívá

02.09.2015 11:44

Portál Bezpečné město, který je stěžejní částí stejnojmenného projektu v Plzni, se opět probouzí k životu. Od září je opět funkční a prošel zásadními změnami. Čtěte podrobnosti.

bezpecne mestoII

Projekt Bezpečné město, který má v Plzni přispět ke zvýšení bezpečnosti, znovu ožil i na internetu. Od září je znovuspuštěný portál www.bezpecnemesto.eu, který prošel dost zásadními proměnami a občané by se v něm měli i lépe orientovat.

Portál poskytuje informace týkající se bezpečnosti a veřejného pořádku a umožňuje lidem obracet se s podněty na starosty jednotlivých městských obvodů i městskou a státní policii. Samotný portál přestal fungovat před rokem, když se rozhořel spor města s bývalým zaměstnancem magistrátního odboru bezpečnosti a prevence kriminality o logo projektu. "Poté, co Úřad průmyslového vlastnictví rozhodl ve prospěch města, jej opět spouštíme a to v upravené, tedy aktualizované a zpřehledněné formě, prostředí je uživatelsky příjemnější,“ komentuje vedoucí Odboru bezpečnosti a prevence kriminality Magistrátu města Plzně Aleš Průša.

"Komunikace s veřejností je základní podmínkou úspěšného fungování tohoto projektu. Využíváme k ní veškeré možné kanály včetně například infoschránek rozmístěných na území Plzně. Webový portál vnímáme jako jeden z nejdůležitějších prostředků, v minulosti jsme díky němu dostávali a řešili stovky podnětů ročně,“ uvedl primátor Martin Zrzavecký.

Původně bylo město rozděleno na 60 okrsků, teď jich bude o polovinu méně.

Celý projekt odstartoval v Plzni před zhruba šesti lety a jeho ústředním cílem je úzká spolupráce mezi městem Plzeň, státní a městskou policií při řešení bezpečnostních problémů na území města. Pomoct k tomu mají i strážníci, kteří budou mít jednotlivé lokality na starost. Původní počet okrsků se snížil na polovinu.

"Nově je nyní rozděleno do 30 okrsků tak, abychom skutečně byli schopni obsadit každý okrsek strážníkem městské policie. Na tyto pozice by měli být vybráni služebně starší a zkušení městští policisté, prozatím podněty k daným okrskům budou vyřizovat velitelé obvodních služeben městské policie,“ vysvětlil Aleš Průša, vedoucí Odboru bezpečnosti a prevence kriminality Magistrátu města Plzně, který je garantem projektu. Roli zastupitelů, kteří v minulosti měli přidělené okrsky a řešili dotazy týkající se samosprávy, převzali nově starostové příslušných obvodů.

"Každý občan má možnost obrátit se prostřednictvím portálu na pověřené osoby, které mají jeho okrsek na starost, a informovat je o tom, co jej v oblasti veřejného pořádku nejvíc tíží. Na webu projektu lidé najdou rubriky, jako jsou poradna, ztráty a nálezy, dopravní informace, články věnované prevenci kriminality a další," říká mluvčí magistrátu Eva Barborková.

FOTO: ilustrační

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT