Mravenčí práce genetické laboratoře v Plzni určila pohlaví hrabáče

27.12.2017 10:57

Díky umění a mravenčí práci plzeňské genetické laboratoře mohou mít radost v olomoucké zoo. V Plzni celý měsíc testovali pohlaví hrabáče, který přicestoval do Čech z Jekatěrinburgu.

hrabac2

V olomoucké zoo se rozhodli chovat zvíře, které je v zoologických zahrádách k vidění jen výjimečně. Je to hrabáč kapský. Doposud toto zvíře v Olomouci chováno nebylo, hrabáč byl přivezen do zoo z Jekatěrinburgu. Mělo se jednat prý o samce, zoo chce ale hrabáče dopárovat, a tak musela mít jistotu jakého pohlaví zvíře je. 

"Hrabáči mají pohlavní orgány zatažené dovnitř do těla, pouhým pohledem se nedají rozpoznat a podrobné zkoumání by je stresovalo,“ říká Libuše Veselá, která má v zoo na starosti odbornou péči o tohoto živočicha.

Proto se olomoucká zoo obrátila na genetickou laboratoř v Plzni, a to na laboratoř Genomia, která se genetickými testy živočichů dlouhodobě zabývá. 

„Hrabáč ještě vůbec nemá svoji DNA popsanou, nejsou známy pohlavní chromozomy, podle nichž by se dalo jeho pohlaví poznat,“ uvádí Markéta Dajbychová, ředitelka laboratoře Genomia. Zdejší odborníci proto z kořenové cibulky chlupů už známého samce a samice hrabáče, které získali ze ZOO Dvůr Králové, extrahovali DNA a pečlivě ji porovnali.

„Práce trvala asi měsíc. Zkoušeli jsme různé metody, až se nám podařilo srovnáváním sekvencí DNA objevit typické rozdíly, jimiž se sameček a samička od sebe liší. Tímto způsobem jsme našli geny ZFX a ZFY, které jsou spjaty s pohlavními chromozomy savců. Podle toho jsme pak poznali, že jedinec v Olomouci je samec,“ vysvětluje Markéta Dajbychová, jak se jim podařilo najít způsob, kterým je nyní možné rozeznat pohlaví kteréhokoli hrabáče z jeho DNA.

"Výsledkem této mravenčí práce je nejen 100% jistota, že máme v olomoucké zoo samce, ale zároveň rozhodnutí koordinátorky dopárovat ho samičkou ze Zoo Praha. Jednání o transportu probíhají a hned jak bude vše připraveno, přijede k nám druhý hrabáč. Věříme, že pokud si padnou do oka a vše bude v pořádku, rozšíří Zoo Olomouc tímto počinem svou kolekci zvířat o další úspěšně se rozmnožující druh," říká mluvčí olomoucké zoo Karla Břečková.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT