Na sokolovnu u fotbalového stadionu se vrací původní sochy

16.05.2012 13:18

Na historickou budovu sokolovny u plzeňského fotbalového stadionu se vrátily sochy, které byly ve 30. letech minulého století odvezeny. Budova dostává novou tvář. Bohužel ale chybí spousta peněz na totální rekonstrukci.

Na sokolovnu se vrací sochy (5)
Na sokolovnu se vrací sochy (12)Na sokolovnu se vrací sochyNa sokolovnu se vrací sochy (1)Na sokolovnu se vrací sochy (2)Na sokolovnu se vrací sochy (3)Na sokolovnu se vrací sochy (4)Na sokolovnu se vrací sochy (5)Na sokolovnu se vrací sochy (6)Na sokolovnu se vrací sochy (7)Na sokolovnu se vrací sochy (8)Na sokolovnu se vrací sochy (9)Na sokolovnu se vrací sochy (10)Na sokolovnu se vrací sochy (11)

Historická budova sokolovny u fotbalového stadionu v Plzni prochází vnější rekonstrukcí. Na budovu se vrací repliky původních soch, které byly ve 30. letech minulého století odstraněny. Na další rekonstrukci ale nejsou peníze.

V současné době dostává budova z roku 1896 novou tvář. "Nyní probíhá poslední etapa rekonstrukce vnějšího pláště. A to je pouhá pětina prací, které budova potřebuje. Na zbytek nejsou peníze," vysvětluje částečnou rekonstrukci budovy architekt Jan Soukup z Ateliéru Soukup. Vrcholem této fáze rekonstrukce za 30 milionů korun je osazení budovy replikami soch. "Jde o štítonoše se znakem Sokola a vrcholem je svatováclavská koruna," popisuje Soukup. Původně měla budova podle známého architekta 13 takovýchto soch. "Sochy byly z budovy sundány v období první republiky. Za války zde byla tradice Sokolů přerušena, byly tady lazarety pro raněné vojáky nebo se tady shromažďovali Židé před deportací. Potom tu bydleli američtí vojáci. A potom se samozřejmě budova musela vždy opravovat. Proto byly po 1. světové válce sochy sundány," vysvětluje Jan Soukup. Oprava soch byla vždy finančně náročná a také se nemusely zdát moderní tehdejší době. Přece jen byly z 19. století.

V současné době se ale sochy vrací na sokolovnu. "Snažíme se sochám vrátit tvář 19. století," dodává architekt. Původní sochy jsou ale zničeny, postupuje se v pracích dle fotografií. Vedle sochy štítonošů přibude ještě socha J. A. Komenského a spoluzakladatelů Sokola Miroslava Tyrše a Jindřicha Fügnera.Bohužel se sochy nevrací v plném počtu. "Nejsou peníze, zatím proto vracíme jen jednu sochu," vysvětluje Jan Soukup. Jedna dvoutunová replika stojí statisíce korun. Ateliér ale má k dispozici formu na odlití sochy a tak kdykoli se seženou peníze, může se udělat další socha.

Sokolovna s novou omítkou ale starým vnitřkem zůstane?

Peníze ale nechybí jen na sochy. Chybí kompletní rekonstrukce vnitřků. "Chybí kompletní výměna sítí, rehabilitace řemeslných prvků uvnitř. Hlavně je třeba přizpůsobit vnitřní prostor moderním požadavkům. Je třeba dát tam třeba vzduchotechniku, předělat šatny, hygienické vybavení," vysvětluje Jan Soukup. Poměrně drahé bude například opravení leptaného skla nebo návrat původního vymalování. "Ty interiéry jsou nebo spíš byly na vysoké úrovni například jako beseda," dodává. Taková rekonstrukce by ale spolkla tak 150 milionů. A ty sokolové nemají. Budova je totiž plně v jejich vlastnictví nikoli v majetku města. 

Kromě tělovýchovných účelů byla dřív budova vybavena kinem a hospodou. "Tady se tady scházeli vlastenci z celé Plzně. Byla to tělovýchovně - kulturní záležitost," vzpomíná architekt Soukup.

Obnova vnějšího pláště Sokolovny začala v únoru 2008 a skončit by měla v září 2012. Velká část z více než 30 milionů korun byla hrazena z dotace ROP Jihozápad a to přes 25 milionů korun.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT