Nový onkologický pavilon má zahradu i unikátní přístroj

09.06.2011 9:13

Fakultní nemocnice na Lochotíně má od května nový onkologický pavilon. Jaké je v něm prostředí a jak to vypadá na zahradě, která je na střeše a zároveň na úrovni terénu pavilonu a proč jsou barevná lůžková oddělení? To zjišťoval QAP na místě.

átrium pro odpočinek

Od května letošního roku funguje ve Fakultní nemocnici v Plzni na Lochotíně nový onkologický pavilon. Jak vypadají barevná lůžková oddělení, zahrada pro pacienty pavilonu, který vedle budovy z roku 1979 působí jako z vesmíru?

"Pavilon funguje od května, jsou tady úžasné prostory, které jsou vzdušné. Kdokoli sem přijde, tak na první pohled uvidí ten rozdíl proti tomu, co bylo před tím ve Fodermayerově pavilonu," pochvaluje si nový pavilon mluvčí nemocnice Renata Jenšíková. Jsou zde také ve větším počtu atria, která umožňují pacientům stále vidět ven, vidět denní světlo a to přispívá k jejich větší  pohodě.

"Také se zvýšil počet lůžek, můžeme nyní přijmout do nemocnice 80 pacientů a hlavně se zvýšil počet míst ve stacionáři pro podávání chemoterapie. To je velmi dobré pro pacienty, kteří proto nemusí zůstávat přes noc v nemocnici a mohou se vrátit do pohodlí domova," vysvětluje Jenšíková.

K velké pohodě pacientů a také jejich doprovodu přispívá úžasný prostor zahrady. Z každého atria se dá vyjít ven do prostoru, kde jsou lavičky a dá se tam posedět bez toho, aby vás rušil denní ruch okolí. Sama zahrada je zároveň na střeše hlavního pavilonu, je z ní úžasný výhled směrem na Chlum, a zároveň je vlastně v terénu, protože nad ní se ještě rozpíná jako chaloupka na kuřích nožkách další pavilon.

Denní stacionář

Zde se podává ambulantní chemoterapie, kdy pacient přijde s rozepsanou chemoterapií z ambulance, odloží si v šatně popř se převleče do pohodlného oděvu. "Máme tady 30 lůžek, z toho je 30 křesel. Pacient si může vybrat, co je mu pohodlnější," popisuje vrchní sestra Milena Zachardová. "Proti Fodermayerově pavilonu je to velký rozdíl jednak v prostoru, tam jsme měli jen 10 lůžek. Zde si také pacienti mohou s sebou přivést doprovod, který může trávit čas s nimi či v atriu."

Barevná lůžková oddělení

Najdete zde tři lůžková oddělení. "Máme tady oranžové, zelené a malinově červené oddělení. Je tady vždy 30 lůžek v režimu tří, dvou a jednolůžkové pokoje. Každý pokoj má své sociální zařízení, televizi a lednici," popisuje vrchní sestra. "Pak zde máme kuchyňku, kde je varná konvice, mikrovlnka a standartně nabízíme 4 druhy čajů." Barvy pokojů jsou kvůli orientaci.

Na oddělení mají také tzv návštěvní místnost, která má terasu s nádherným výhledem na panorama Plzně tak, jak je neznáme.

V novém pavilonu mají také unikátní přístroj, identifikátor žilního systému. "Ten je určen pro ty pacienty, kteří mají při chemoterapii problém se žilním systémem a tenhle přístroj nám umožní zaměřit žílu, která není ani hmatná ani viditelná, až do 0,8cm. Tam se žíla zaměří a pod osvětlením se pod tímto přístrojem píchá," vysvětluje Milena Zachardová. Tento přístroj dostala onkologie z Nadace FN.

Nový pavilon působí opravdu moderně, velmi kontrastní je s okolím. "Velký kontrast je tady hlavně se sousední budovou, která se začala budovat už v roce 1979," popisuje mluvčí nemocnice.

Stavba začala v únoru 2008, kdy tým nemocnice obdržel hrubou stavbu. "Scházeli jsme se každé dva týdny a promýšleli a budovali náš nový pavilon," popisuje vrchní sestra, která byla u zrodu ´svého´pavilonu.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT