Nových podnikatelů přibývá, práce je však stále málo

17.02.2010 11:28

Zaměstnanci propuštění v důsledku ekonomické krize si stále zřizují živnostenská oprávnění, ačkoli ani to jim nezaručí jistý přísun zakázek a výdělků.

logo Uradu prace

Firmy si v době ekonomické krize oblíbily systém "recyklace". Funguje tak, že podnik propustí zaměstnance, který je nucen se stát živnostníkem a bývalý zaměstnavatel si pak tohoto podnikatele najme na tu samou práci, kterou zastával původně. Firmám tak odpadá povinnost platit za své zaměstnance zdravotní a sociální pojištění.

Za loňský rok se k živnosti přihlásilo přes 17 tisíc osob, většina z nich tak ovšem činila z donucení. Celkový počet podnikatelů v Česku se za uplynulý rok vyšplhal téměř k milionu. Podle Ing. Magdaleny Čadové z Úřadu práce pro Plzeň - město tento trend zaměstnávání uchazečů na základě živnostenského oprávnění nepolevuje, a to zejména proto, že tento systém je pro firmy nejvýhodnější.

Dalším rozmáhajícím se trendem je podle Čadové instituce nekolidujícího zaměstnání: "Dříve to bylo tak, že uchazeč o práci roznesl v sobotu noviny, vydělal si 50 korun a kvůli tomu byl pak z evidence vyřazen, musel vracet podporu a také zdravotní a sociální pojištění." Nekolidující zaměstnání v praxi znamená, že nezaměstnaný, který je evidován na úřadu práce, si může za měsíc vydělat polovinu minimální mzdy, což činí 4000 korun měsíčně nebo 48 Kč za hodinu.

Tento systém vznikl především proto, aby evidovaní uchazeči mohli zůstávat v kontaktu s prací i po ztrátě plnohodnotného zaměstnání. Firmy většinou takovéto zaměstnance vítají, protože často nemají prostředky, aby mohly přijímat na Hlavní pracovní poměr (HPP). Když se pak případně místo uvolní, "brigádník" má velkou šanci, že firma sáhne právě po něm.

Za leden 2010 žádalo v oblasti Plzeň - město o práci 7582 osob, z čehož možnost nekolidujícího zaměstnání využívá okolo 400 uchazečů.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT