Obří voliéra v plzeňské zoo má nový kabát! Nabízí i novou expozici - FOTKY

29.05.2018 16:19

Plzeňská zoologická zahrada dokončila další opravy. Tentokrát se týkaly jedné z dominant zoologické zahrady. Opravená byla obří voliéra, která nabízí i novou expozici.

otevírání voliéry, foto M. Vobruba 29.5.2018 (6)

Velká voliéra ptáků v plzeňské zoo se dočkala rekonstrukce za víc jak dva a půl milionu. Unikátní dvanáctiúhelníková obří klec je v nejvyšším bodě vysoká 13 metrů, dokončená byla v roce 1984. Teď prošla generální opravou a nabízí i novou expozici.

Velká voliéra je nyní věnována pohoří Atlas a Maroku. "Prakticky po celou dobu provozu ve voliéře žil sup bělohlavý. Historicky se v ní objevili také američtí kondoři krocanovití, u kterých zoo koncem 80. let dosáhla v pořadí 2. umělého odchovu v tehdejším Československu. V posledních 20 letech zde mohli návštěvníci obdivovat i marabu africké, zoborožce kaferské, jeřáby královské, krkavce, supy kapucíny a mrchožrouty. Kuriozitou byl dočasný chov kamzíků goralů společně s ptáky kolem roku 2000," říká m luvčí zoo Martin Vobruba.

Obří "klec" dostala nový nátěr, který by měl vydržet dalších patnáct let. Došlo také k výměně zrezavělých ocelových lan, která nesou vrchní prstenec, za nerezová. Třešničkou na pomyslném dortu byla výměna původního pletiva za svařované poplastované, vyskytující se již na většině našich voliér. Nově pletivo navíc kopíruje vnitřní část ocelové konstrukce.

Opravy ale nejsou jedinou novinkou. Voliéra nabízí i novou expozici. "Kromě supů bělohlavých se po letech znovu objevuje sup mrchožravý a novou ptačí dominantou voliéry je hejno vzácných ibisů skalních, které zatím čítá 9 jedinců. Ti jsou v Plzni zcela poprvé. Osazenstvo doplňují drobné druhy ptáků, kachny, holubi, poštolky a ústřičníci," dodává Martin Vobruba.

FOTO: Martin Vobruba

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT