Obrovská hromada hlíny ve Lhotě je pomalu srovnána se zemí, aktuální FOTKY!

24.03.2014 19:48

Obrovská hromada hlíny, která se stala dominantou plzeňské Lhoty, se podařilo už částečně rozhrnout. 24 tisíc kubíků zeminy údajně pochází ze staveniště divadla. QAP získal vyjádření firmy Hochtief, která divadlo staví...

SDC18231
SDC18232SDC18224SDC18225SDC18227SDC18229SDC18230SDC18231

Obrovská hromada hlíny, která ve Lhotě vyvolala velké pozdvižení, byla už částečně srovnána se zemí. Asi 24 tisíc kubíků zeminy údajně pochází ze staveniště Nového divadla v Plzni a už pár dnů se na pozemku v plzeňské Lhotě rozhrnuje, na což podle stavebního úřadu nemá majitel povolení. O zeminu se zajímají i inspektoři životního prostředí. Zde se podívejte, jak to na pozemku vypadalo ještě před několika dny, ve čtvrtek 20. března.

Zemina přitom měla skončit na zvláštní skládce pro kontaminovanou zeminu, čímž se divadlo prodražilo o miliony. Proč by tedy skončila na jednom z pozemků ve Lhotě, je otázkou. ,,Opakovaně jsme se na tuto skutečnost dotazovali našeho smluvního subdodavatele firmy Robstav, a ta nám předložila doklady, z nichž je patrné, že žádná zemina dotčená změnovým řízením na projektu Divadlo Jízdecká nebyla deponována na skládce ve Lhotě," potvrdil QAPu mluvčí společnosti Hochtief CZ a. s. Michal Talián.

Hochtief také vylučuje, že by se jednalo o vyloženě "nebezpečnou" zeminu, což může majitelé sousedních pozemků aspoň částečně uklidnit. ,,Výraz „kontaminovaná“ je velmi nešťastný, protože navozuje dojem, že je zemina znečištěna např. zdraví nebezpečnými látkami. Skutečnost je ale v tomto případě jiná. Dle projektové dokumentace se na staveništi měla nacházet „čistá“ zemina, čili běžná zemina, kterou lze relativně levně zlikvidovat na libovolné skládce, dočasně uskladnit na mezideponii nebo dál využít či prodat. Během výkopových prací na Divadle Jízdecká se však ukázalo, že zemina obsahuje stavební suť, např. sklo, plechy, zbytky cihel atp. Nejedná se sice o znečištění zdravotně závadnými látkami, ale likvidace takovéto zeminy je však mnohem nákladnější, než likvidace běžné zeminy," dodává tiskový mluvčí.

A pokud se prokáže, že zemina opravdu pochází ze staveniště divadla? ,,Odpověď by spíš měla poskytnout společnost Robstav, s níž máme uzavřenou smlouvu na likvidaci zeminy a která za likvidaci zákonným a smluvně dohodnutým způsobem zodpovídá. Pokud se prokáže, že společnost Robstav nějakým způsobem porušila smluvní ustanovení vyplývající z naší vzájemné smlouvy na likvidaci zeminy, pak využijeme všech smluvních nástrojů k tomu, abychom přiměli svého subdodavatele dostát závazkům," tvrdí Hochtief.

Vedení plzeňského magistrátu zase tvrvá na tom, že odpovědnost nese právě Hochtief... 

,,To není víceméně problém města, ale firmy Hochtief, která má stavbu na starosti a zodpovídá i za své subdodavatele. Nový náměstek Šindelář mi slíbil, že se tím bude zabývat. Jestli se skutečně jedná o zeminu ze staveniště divadla, to opravdu nevím. Já můžu říct jen to, že skončit měla na skládce Křimice, Mýto," prozradil QAPu náměstek plzeňského primátora Martin Zrzavecký. 

Pokud ale dorazí na magistrát petice, tou se primátor Martin Baxa zabývat musí.

,,Ano, pokud dorazí petice, primátor se jí zabývat musí a do 30 dnů na petici zareagovat. Většinou to je tak, že primátor postoupí celou záležitost příslušnému úřadu. Podle mých informací už náš odbor životního prostředí s Lhotou spolupracuje, protože oni na úřadě odbor životního prostředí nemají," doplňuje mluvčí magitrátu Zdeňka Kubalová.

Podle nejnovějších informací QAPu ale petice ze Lhoty k rukám plzeňského primátora zatím nedorazila.

FOTO:QAP.CZ

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT