12.12.2024 21:30
12.12.2024 18:57
Víkend je opět tady! Kam vyrazit za zábavou v Plzni a Plzeňském kraji?
12.12.2024 13:38
Na Čtyřce jsou nová parkovací stání. Obvod do nich investoval více než 1 milion korun
Odborníci z FN Plzeň přicházejí s novým postupem vyšetření protilátek
Ve Fakultní nemocnici Plzeň odborníci nově zahajují studii, ve které budou pozorovat hodnoty u naočkovaných osob 3. dávkou. Studie bude ojedinělá nejen v českém, ale i v evropském měřítku.
Ve Fakultní nemocnici v Plzni se na Oddělení imunochemické diagnostiky odborníci systematicky zabývají stanovením protilátek proti SARS-CoV-2 jak po prodělaném onemocnění covid-19, tak po aplikaci očkovací látky. První měření hladin protilátek začalo v létě 2020. Všichni pacienti byli z Domažlicka, které bylo v té době nejvíce zasaženým okresem v Plzeňském kraji.
„S tím, jak se šířilo onemocnění covid-19, narůstal zájem o stanovení protilátek i mezi zaměstnanci FN. Po měření protilátek u zaměstnanců, jsme možnost změření nabídli i široké veřejnosti a je o ni stále veliký zájem,“ říká ředitel FN Plzeň MUDr. Václav Šimánek, Ph.D.
Zkušenosti se stanovením protilátek u pacientů po prodělání onemocnění covid-19 byly následně využity při sledování protilátek po očkování. Cílem bylo zjistit, jak dlouho očkování poskytuje ochranu a zda jsou rozdíly ve tvorbě protilátek mezi muži a ženami, či dle věku.
„Zatím jsme provedli více než 13 000 vyšetření a ze studií vyplývá, že protilátky typu IgG přetrvávají přibližně 10-12 měsíců po prodělaném onemocnění covid-19. Po očkování je velká individuální variabilita jak ve výši hladin, tak v době jejich přetrvávání. Lze však spolehlivě říci, že 6-10 měsíců po 2. dávce očkování je lze prokázat. V závislosti na pohlaví a věku jsou rozdíly minimální. Nižší tvorba protilátek je u pacientů, kteří jsou obézní, u diabetiků, a především u osob s poruchou imunity,“ uvádí náměstek pro vědu a výzkum Ondřej Topolčan.
V poslední době se velice často lidé zajímají o hladinu protilátek před aplikací 3. dávky a mají tendenci se rozhodovat podle její výše. Dle odborníků OID FN je takové rozhodování nesmyslné, protože hladiny protilátek se v různých laboratořích stanovují odlišnými metodami.
„Abychom lépe pochopili, jak vypadá obranyschopnost organismu proti covid-19, rozhodli jsme se rozšířit spektrum prováděných metod v naší laboratoři,“ doplňuje profesor Ondřej Topolčan.
Výzkumný tým profesora Topolčana, ve spolupráci se Zdravotním ústavem v Ostravě, provedl skupině 50 osob, u kterých byly vyšetřeny IgG protilátky, další vyšetření, takzvaný „virus neutralizační test". Jedná se o protilátky, které přímo „ničí virus“. Ukázalo se, že přetrvávání těchto protilátek je minimálně stejné jako u klasických IgG protilátek. Tímto se potvrdilo, že očkování poskytuje velice dobrou ochranu.
„Vzhledem k tomu, že se množí diskuze o ´buněčné imunitě´ jako o hlavním měřítku obrany proti covid-19, rozhodli jsme se zahájit novou studii. V tomto projektu budou naši odborníci u naočkovaných osob 3. dávkou sledovat tři parametry – IgG protilátky, virus neutralizační test a buněčnou imunitu. Tato studie bude ojedinělá nejen v českém, ale i v evropském měřítku,“ dodává ředitel Václav Šimánek.
foto: ilustrační