Okradených v Plzni ubylo, lidé jsou více opatrní

02.09.2010 11:28

V prvním pololetí roku 2010 se v Plzni stalo o něco více trestných činů než před rokem. Ubylo kapesních krádeží, ale alarmující je nárůst počtu loupeží. Přibylo totiž hlavně přepadených seniorů.

sv. bartoloměj

Celkem 3 436 trestných činů zaznamenali policisté v Plzni během první poloviny roku 2010. Městští strážníci pak museli řešit 23 815 přestupků. Zajímavé je, že se stále více kradou jízdní kola.

Například v centru Plzně trestná činnost poklesla. "Obvodní oddělení Plzeň-střed eviduje především kapesní krádeže v městské hromadné dopravě, krádeže v prodejnách, barech a restauracích či vloupání do motorových vozidel – nejčastěji se tak děje na parkovištích na Palackého náměstí, Na Rychtářce či v ulicích v okolí náměstí Republiky. Celkem bylo na území obvodu během prvních šesti měsíců spácháno čtyři sta čtyřicet čtyři případů majetkové kriminality z celkových osmi set čtyřiceti," sdělila mluvčí Úřadu městského obvodu Plzeň 3 Hana Josefová a dodala: "Oproti předchozím rokům ale trestná činnost nenarůstá, naopak poklesla."

Její slova potvrdila i mluvčí plzeňské policie. "Největší pokles nastal u trestné činnosti majetkového charakteru. Týká se to především prostých krádeží, mezi které spadají i kapesní krádeže. Za první půlrok bylo v Plzni okradeno 73 lidí, zatímco ve stejném období loňského roku přišlo krádež nahlásit 162 občanů. Lidé si zřejmě díky různým preventivním akcím uvědomili, že odpovědnost za ochranu osobních věcí nesou právě oni sami," uvedla mluvčí plzeňských policistů Martina Korandová s tím, že naopak mírný nárůst vykazují statistiky u násilné trestné činnosti, především loupeží. "Z celkových 84 jsme dosud objasnili více než třetinu. Nejsou to ale konečná čísla, vyšetřování některých případů dosud probíhá. Dopadení pachatelů je v tomto případě složité, protože oni si za své oběti vybírají především starší spoluobčany nebo využijí momentu překvapení a většina poškozených si nestačí všimnout, jak pachatel vypadal či nějakých markantů, podle kterých by ho policisté mohli identifikovat."

Městské strážníky v Plzni nejvíce zaměstnávaly dopravní přestupky. "Bylo jich celkem 17 346. Drobných krádeží řešili strážníci 510," řekla mluvčí Městské policie Plzeň Jana Pužmanová a dodala, že strážníci také pomohli Policie ČR při pátrání po hledaných osobách. "Policistům předali 25 hledaných osob a zadrželi také 32 pachatelů trestných činů."

Milionové škody na majetku

V Plzni bylo v první polovině roku vykradeno celkem 548 automobilů. "Pachatelé nejvíce vykrádají automobily v Plzni na Slovanech (138), na Lochotíně (101) a v centru města, kde odcizili různé předměty z 83 aut. Zloději se zaměřují ve velké míře na věci, které jdou zpeněžit, například navigace nebo autorádia. Celková škoda u těchto případů dosáhla v prvním pololetí více než 9 miliónů korun," prozradila Korandová a dodala, že stále ´kvete´ i vandalismus. "Sprejeři neváhali svými výtvory ničit různé objekty či vagóny. U nahlášených 30 případů byla škoda vyčíslena na 411 tisíc korun."

Přesto, že policejní preventisté neustále varují všechny občany, aby si dávali pozor na své věci a u platebních karet neměli napsaný PIN kód, najde se mnoho lidí, kteří tyto rady neberou na vědomí. "Plzeňští policisté za prvních šest měsíců roku 2010 zaregistrovali 120 případů neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Celková škoda dosáhla 461 tisíc korun," poznamenala Korandová.

Začala se hodně krást jízdní kola

Velký nárůst je naopak ve statistikách veden u krádeží jízdních kol. "Za prvních šest měsíců tohoto roku přišlo krádež bicyklu nahlásit 138 majitelů. Ve stejném období minulého roku šetřili strážci zákona 68 krádeží," upozornila mluvčí policie.

Mladiství jsou hodnější

Děti zatím letos spáchaly na území města Plzně 7 činů jinak trestných a mladiství se dopustili 18 provinění. "V porovnání se stejným obdobím roku 2009 je to o 31 provinění méně," uvedla Korandová. Městští strážníci pak uvádějí 263 případů zakázaného prodeje a podávání alkoholických nápojů osobám mladším 18ti let.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT