Oslavy osvobození přilákaly do Plzně tisíce lidí

02.05.2010 10:32

Plzeň žije 65. výročím osvobození Americkou armádou. Oslavy už navštívily tisíce lidí a další stále přijíždějí i v neděli 2. května. Velký zájem je o dobovou vojenskou techniku.

manželé Henclovi
kempkemp1kemp2kemp3kemp4kemp5kemp6kemp7kemp8manželé HencloviPekloPeklo1Peklo2Svobodná uliceSvobodná ulice1Svobodná ulice2Svobodná ulice3Svobodná ulice4Svobodná ulice5Svobodná ulice6Svobodná ulice7Zbyněk Šána

Tisíce lidí přijely na Oslavy osvobození do Plzně. Slavnosti u příležitosti 65. výročí osvobození Americkou armádou pojalo město velkolepě a k vidění je toho opravdu hodně.

Ve Štruncových sadech se utábořili vojáci se svou technikou. Historický vojenský kemp 16. obrněné divize U. S. Army nabízí přehlídku automobilů a vojenského vybavení. Kemp vlastně ukazuje, jak tábořili američtí vojáci v květnu 1945 v Plzni, takže tu nechybí polní kuchyně, autodílna i polní nemocnice.

U Pekla mohli lidé v sobotu samozřejmě navštívit muzeum Patton Memorial Pilsen, které připravilo i doprovodné akce, například venkovní expozici Camp 1945 nebo výstavu "Plzeň tančí boogie-woogie".

Tábor U.S.M.C. Reconnaissance Battalions, který ´vyrostl´ vedle Pekla obdivovala Zdeňka Henclová s manželem Alešem. "Přijeli jsme se podívat na oslavy celkově, hlavně na historickou techniku. Já jsem tady úplně poprvé a zatím se mi nejvíc líbily tady poblíž vystavené tanky. Vyzkoušeli jsme si sezení v džípu, což bylo moc fajn, ale určitě chci vidět Pandury," řekla QAPu.cz Zdeňka Henclová. "Já jsem tedy přijel taky na pivo," smál se její manžel Aleš a dodal, že si určitě nenechá ujít historickou bitvu U Ježíška.

Právě k Ježíškovi se před 16. hodinou odpoledne valily skutečně davy lidí a mosti Milénia jim jako hlediště ani náhodou nemohl stačit. "Lidí je tu opravdu hodně, horší je, že jsou neukáznění a vstupují i do míst, kam to není povoleno," posteskla si u vstupu jedna z organizátorek.

Vše ale nakonec organizátoři zvládli na jedničku a za bitvu, ve které to Američaném Němcům nakonec ´natřeli´ si všichni účinkující i pořadatelé vysloužili od publika velký potlesk.

Na náměstí Republiky zatím vyhrávala muzika všech žánrů a zazněla pochopitelně také už legendární píseň "To tenkrát v čtyřicátom pátom" v podání samotného Honzy Vyčítala a kapely Zelenáči.

Státní i městští policisté tu prezentovali svoji nejmodernější techniku, o kterou byl velký zájem. Nakonec ale stejně velkou pozornost přitahovali i policisté na koních.

Emotivní atmosféru pak měla Svobodná ulice 1945, ve kterou se na víkend změnila část Křižíkových sadů s prolukou. Na prkenné ohradě tu visely propagandistické německé letáky, v trafice se prodávaly historické pohlednice, ale v proluce už tábořili Američané.

"Proč jsem přijel na slavnosti? Líbí se mi ta atmosféra pětačtyřicátého roku a chci ji trochu nasát," smál se Zbyněk Šána, s tím, že přijel na slavnosti poprvé. "Na to, že bydlím kousek od Plzně, je to celkem ostuda, já vím. Zatím jsem viděl americkou techniku, ta se mi moc líbila, zas tak často se k něčemu podobnému nedostanu. Hrajou tu dobovou muziku, kterou mám strašně rád a cítím se tu prostě dobře. Už jsem byl v historickém kempu, ten byl perfektní! Myslím, že se slavnosti moc povedly."

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT