Památná alej Kilometrovka v Plzni projde obnovou, dojde i na kácení

13.09.2021 12:34

Alej Kilometrovka v Plzni je stará 130 let. Podle Správy veřejného statku města Plzně potřebuje nutně obnovu, a to nejen kvůli stáří, ale i bezpečnosti. Dojde i ke kácení stromů.

kilometrovka foto SVSMP (2)

Postupnou obnovou má projít alej Kilometrovka v Plzni v letech 2025 až 2035. Zásah je nutný, protože tomuto významnému krajinářskému vegetačnímu prvku hrozí rozpad. V ochranném pásmu Kilometrovky mají odborníci pracovat už letos na podzim. Cílem veškerých pěstebních opatření je postupná regenerace a záchrana více než 130 let staré aleje.

„Ve vybraném úseku aleje byl proveden detailní průzkum stavu stromů. Jejich zdravotní stav a jeho vliv na provozní bezpečnost byl vyhodnocován i pomocí dat získaných z měření akustickým tomografem, který zobrazuje rozsah poškození a dutin uvnitř kmenů jednotlivých stromů. Kosterními dřevinami vybraného úseku jsou převážně letité olše. Bohužel, často v důsledku infekce dřevními houbami, mají četné defekty a také dutiny a představují bezpečnostní riziko. Zejména u olší dochází často k horizontálním zlomům v destruovaném dřevě,“ uvedla arboristka ze Správy veřejného statku města Plzně Kamila Kindlová.

Regenerací projde konkrétně 170 metrů dlouhý úsek pod Lochotínským parkem, který neobklopují zahrádky. „Záměrem návrhu je regenerovat vybraný úsek odstraněním kompaktního porostu z ochranného pásma aleje a v průběhu tří etap v letech 2025 až 2035 postupně obměňovat provozně nebezpečné stromy novými výsadbami. Postupně by mělo být odstraněno až 20 stromů a současně nově vysazeno 42 alejových stromů,“ upřesnila Kamila Kindlová.

Nejprve se začne pracovat v ochranném pásmu. Odborníci zde zcela odstraní stávající porosty dřevin, čímž se uvolní koruny stromů v aleji a celý úsek se prosvětlí. Takto vytvořené podmínky umožní nově vysazovaným stromům kvalitní a perspektivní růst.

Kilometrovka je pod drobnohledem již delší dobu právě proto, že dochází k zarůstání aleje i jejího ochranného pásma. Na mnoha místech a po obou stranách aleje dochází k postupnému vrůstání korun náletových dřevin do korun alejových stromů. Postupným zarůstáním se alej mění ve vysoký, hustý, neprůhledný porost dřevin. Ten je však nežádoucí. „Nejen z hlediska konkurenčních požadavků na světlo, vodu a živiny vůči stávajícím letitým stromům v aleji, ale zejména vůči nově vysazeným mladým stromům,“ vysvětlila Kamila Kindlová. Nedostatečná péče by podle Kindlové pro památnou alej mohla být fatální.

Na lochotínských loukách v údolní nivě řeky Mže byla alej Kilometrovka vyměřena okrašlovacím spolkem v roce 1892 a o rok později byla vysázena. Vzniklo tak dvouřadé stromořadí s výhledy do krajiny. Dnes je 1077 metrů dlouhá alej oblíbenou pěší i cyklistickou trasou.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT