Plzeň má dlouhodobou vizi na zlepšení kondice svého historického jádra

07.07.2022 11:01

Dokument s názvem Program regenerace historického jádra města Plzně představuje vizi na přeměnu celého území památkové rezervace do jednoho celku.

DSC00575

Program regenerace historického jádra města Plzně je výhledem na desetileté období 2021 až 2030. Tento dokument vypracoval Útvar koncepce a rozvoje města Plzně ve spolupráci s Odborem památkové péče Magistrátu města Plzně. Podněty k jeho vypracování podávali majitelé objektů, které se v Městské památkové zóně Plzeň nacházejí.

„Nyní už jsou v souladu s touto vizí připravovány první rekonstrukce domů. Majitelé historických objektů mohou dosáhnout na dotaci Ministerstva kultury České republiky, které Program regenerace městských historických jader vyhlašuje. Tím, že město zpracovalo svůj dokument na regeneraci plzeňského historického jádra, se přihlásilo k ministerskému programu,“ uvedla náměstkyně primátora města Plzně Eliška Bartáková, do jejíž gesce mimo jiné spadá i oblast památkové péče.

Tento program nezahrnuje pouze opravy památek, ale přeměnu celého území plzeňské památkové rezervace do celku, který by měl fungovat jako živý organismus. „Vlastník, případně správce posuzovaného domu, nás vždy provedl jednotlivými prostory. Následovala diskuze, která nám dopomohla ve tvorbě uceleného obrazu zahrnujícího historii domu včetně výhledových plánů. Výsledek se pak promítl do hodnotící karty každého posuzovaného objektu, ta je součástí zpracovaného dokumentu,“ řekl Adam Javornícky z Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně a dodal: „Na první pohled se z ulice mohou zdát domy v dobré kondici, ale už málo kdo ví, co se skrývá uvnitř. Vlhkost a chátrající dvorní průčelí patřily mezi nejčastěji zaznamenané problémy. Na druhou stranu jsme se setkali i s objekty ve velmi dobrém stavu, což nás moc těší.“

Jedná se o živý dokument. Město bude i nadále sledovat dění v historickém jádru a na základě průběžného vývoje a zájmu vlastníků památek má v plánu jednotlivé podklady aktualizovat. „Aby mohl být vlastník do programu zařazen a dosáhnout tak na dotaci z Ministerstva kultury, musí být jeho dům evidován jako kulturní památka, mít zpracovanou projektovou dokumentaci, která musí projít schválením našeho odboru, a také by měl mít vydané stavební povolení,“ řekl vedoucí odboru památkové péče Karel Zoch.

Hlavním cílem programu je, aby historické jádro Plzně bylo živým organismem. „Chceme, aby v něm lidé žili a chodili nakupovat třeba do blízkého pekařství. Takovéto pekařství nebo jiný obchod či restaurace generují nájem a z nájmu může majitel památku opravit a udržovat ji. Když bude tato křehká rovnováha narušena, začne celé území chátrat. Úkolem nás památkářů je ten organizmus živý udržet, ne z něj udělat mrtvý ‚vycpaný‘ exponát,“ doplnil Karel Zoch.

foto ilustrační Milan Janoch

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT