Plzeňské Hradiště

20.10.2021 6:46

Příběhy plzeňských míst III: Dnes vám představíme plzeňské Hradiště. Doporučíme vám pěší trasu ze Slovan, prohlédneme si stavby s venkovskou atmosférou a ukážeme místa, kam stojí za to se zatoulat.

Víte, že i v Plzni najdete místa, která ještě dnes dýchají venkovskou atmosférou? Jedním z nich je Hradiště, kam řada Plzeňanů vyráží v létě na místní plovárnu. Plovárna v Hradišti je všobecně známá, my si ale představíme zdejší místa s příběhem, starověké hradiště, staré statky, kapličky, krásné výhledy i okolní přírodu. Místa, která prostě stojí za vaši návštěvu.

Hradiště se starými statky, kapličkami a okolní přírodou působí stále jako malá vesnička s poklidnou atmosférou.

Staré statky stojící u hlavní silnice vedoucí ke zdejší návsi připomínají život v minulosti. Dobu, kdy tu stála malá vesnička Hradiště, klidně tady tepal starý hamr. Ve vsi žili dělníci i mistři z hamru a obyvatelé zdejších statků, které živilo zemědělství. Hradiště bylo připojeno k Plzni až v roce 1942. Stejně si ale zachovalo hlavně díky původním stavbám svůj venkovský ráz. Ten připomínají i dvě kapličky, které tady stojí.

Už při příjezdu do Hradiště máte pocit, že jste na venkově. Přímo u silnice pod stromy uvidíte drobnou výklenkovou kapličku. Stojí v Hradišti od roku 1845. Památkově chráněná je pak druhá kaplička přímo v Hradišti v ulici Na Rychtě vytvořená lidovým umělcem. Vybudována byla na místě původní dřevěné kapličky v roce 1846, zrekonstruována pak v roce 2016-2017.

My vám doporučuje pěší výlet ze slovanské Homolky, přírodou přes starověké hradiště (viz vyznačená trasa na naší mapě).

Cestou k druhé chráněné kapličce minete zmiňované statky, většina byla vystavěna v 18. století. A každý tento statek má svůj vlastní příběh. V jednom z nich žila s rodinou i dnes slavná umělkyně, sochařka a designérka Eva Roučka. Na statku v Hradišti v 70. letech 20. století vznikaly její první umělecké pokusy. Babička a dědeček Evy Roučky (Matěj Roučka a Marie Roučková rozená Klailová) se tu namlouvali přes okno. Statky Roučků a Klailů totiž sousedily.

Naše putování pokračuje přes louky kolem řeky Úhlavy...dostáváme se k mostu, který v roce 2015 spojil Hradiště s Radobyčicemi. Odtud můžete pokračovat do Radobyčic a okruh si prodloužit nebo se vrátit přes plovárnu zpět na Homolku.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT