11.12.2024 15:28
11.12.2024 14:24
Šumavský Špičák zahájí o víkendu lyžařskou sezonu! Využijte slevy na skipasy
11.12.2024 13:01
Policie pátrá v souvislosti s krádeží v centru Plzně po muži na fotografii. Poznáte ho?
Plzeňský pivovar nevypouší CO2, zpětně ho využívá
Plzeňský pivovar představil zařízení, které mu umožňuje zpětně ve výrobě využít CO2, který tak přestal vypouštět do ovzduší. Pivovar tak šetří finance i životní prostředí.
Plzeňský pivovar , jako každý podnik, šetří peníze . A nyní představil přístroj, který mu umožní kromě financí ušetřit také ovzduší.Přestal totiž vypouštět velké množství CO2 a spotřebovává ho zpětně do výroby.
Plyn CO2 vzniká při kvašení a výrobě piva. A právě zhruba 280 tun CO2 Prazdroj ušetří ročně, když začal používat přístroj na zpětné jímání tohoto plynu. Kromě toho šetří pivovar také peníze sám sobě.
Při výrobě piva se část CO2 přirozenou cestou ztrácí v pivu, to je vlastnost zvaná říz. "Přebytky CO2 ale unikaly do atmosféry, a nyní jsme schopni tento přírodním způsobem vyprodukovaný plyn znovu využít k vytvoření ochranné atmosféry pro stáčení a přečerpávání piva. Proto přebytek kvasného CO2 jímáme a zkapalňujeme pro další využití při výrobě," říká Jan Šik, manažer trvale udržitelného rozvoje Plzeňského Prazdroje.
Princip zařízení spočívá v potrubním propojení odfuků CO2 s jímací jednotkou, redukční stanicí s akumulační nádobou pro tlumení rázů a softwarové ochraně proti přetlaku během odtlakování CO2 z cylindrokónických tanků. Technici dále instalovali dva akumulační tepelně izolované tlakové zásobníky, které slouží jako zásobníky kapalného CO2. Díky omezenému nákupu CO2 se ušetří také jízdy kamionů, které plyn přepravovaly desítky kamionů.
Jak funguje zařízení za 6 milionů?
Unikající plyn se svede do potrubí, zkapalní a posléze opět zplyní a znovu použije pro výrobu. "Protože se nám daří sbírat maximum CO2, který dříve v kvasném procesu a výrobě piva utíkal do vzduchu, za první pololetí jsme již žádný CO2 nemuseli nakupovat. Šetrnost opatření k životnímu prostředí je evidentní a navíc se nám šestimilionová investice vrátí nejpozději do dvou let," shrnuje výsledky projektu Jan Šik.