12.12.2024 12:11
12.12.2024 11:12
Čtrnáctiletí chlapci utekli při vycházce. Pátrá po nich policie
12.12.2024 10:39
Ve Starém Plzenci byl otevřen nový úsek cyklostezky
Zkontrolujte karmy, otrav přibývá! Policie i hasiči bijí na poplach!
Otrav oxidem uhelnatým v posledních měsících přibylo. Za všechny mluví smrt 16letého chlapce v Plzni. Hasiči spolu s policisty bijí na poplach! Včasná kontrola a obezřetnost mohou zachránit život!
Tragická smrt 16letého chlapce, který zemřel v neděli po otravě oxidem uhelnatým, postavila dopozoru hasič i policii. Varují kvůli nedostatečným kontrolám a revizím karem i jiných topidel. V mnoha případech by se totiž neštěstím a tragédiím dalo předejít. V průměru hasiči řeší dvě podobné události měsíčně.
Neděle 9. února se v Plzni změnila pro jednu rodinu v obrovskou tragédii. Ve vaně v koupelně se kvůli oxidu uhelnatému z karmy otrávil teprve 16letý mladík, na následky otravy zemřel v nemocnici. Podrobnosti k případu čtěte v článku zde. Tragédii stále vyšetřuje policie.
Podobných případů, i když ne třeba s tak tragickýmí následky, v posledních měsících přibylo. Hasiči k událostem spojeným s karmami a topením vyjíždí v průměru dvakrát do měsíce. Mnohdy se podaří oxid uhelnatý odhalit ještě před fatálními následky. V mnoha případech ale k otravám už došlo a leckdy šlo o celé rodiny.
Malátnost, bušení srdce, bolest hlavy i nevolnost. To mohou být příznaky otravy.
"Karma při ohřevu vody spaluje kyslík, který si nasává z místnosti. Zároveň se z nedokonale spáleného plynu uvolňuje kysličník uhelnatý, který se váže do krevního barviva člověka a zabírá tam místo kyslíku, který postupně vytlačuje. Člověk zmalátní, syčí mu v uších, buší mu srdce, může usnout nebo omdlít, zvracet, může ho bolet hlava. Při delším pobytu v místnosti nastává bezvědomí, zástava oběhu a smrt. Zimní počasí riziko násobí, protože ze špatně odvedeného kouřovodu se navíc spaliny mohou inverzí částečně vracet zpět do bytu. Otrava přichází jak po dlouhodobém vystavení jedu, tak po krátkodobém pobytu ve vysáté místnosti," popisuje průběh a rizika mluvčí hasičů Pavla Jakoubková.
Specifickým znakem otravy je i zbarvení kůže. Šlověk otrávený oxidem uhelnatým není bledý, ale naopak má třešňově červenou barvu.
A prevence? Včasné a správné kontroly. "Nejlepší prevencí je samozřejmě dobře provedené odkouření karmy a pravidelné kontroly. Pokud máte plynové vytápění, dodržujte lhůty kontroly plynových spotřebičů a spalinových cest. Nebezpečí hrozí zejména u otevřených spotřebičů, kde při samovolném uvolňování plynu může dojít k otravě. Topidla potřebují pro svou správnou funkci dostatečný přívod vzduchu. I zkontrolovaný a seřízený spotřebič se tak může stát příčinou otravy. Informace o správné instalaci a požadavcích pro provoz a revize spotřebičů jsou uvedeny v návodu výrobce a provozovatel tepelného spotřebiče by je tak měl mít k dispozici," dodává mluvčí hasičů.
FOTO: ilustrační