11.12.2024 15:28
11.12.2024 14:24
Šumavský Špičák zahájí o víkendu lyžařskou sezonu! Využijte slevy na skipasy
11.12.2024 13:01
Policie pátrá v souvislosti s krádeží v centru Plzně po muži na fotografii. Poznáte ho?
Další okradení senioři! Podvodník ženu obral o čtvrt milionu
Plzeňské kriminalisty zaměstnávají nové případy okradených seniorů. Podvodníci se do bytů dostali pod záminkou kontroly energií nebo nabídky služeb.
Další případy, kdy si podvodníci v Plzni vybrali za oběť důvěřivé seniory, přibyly během prosince do policejní statistiky.
Podvodník zazvonil u dveří bytu seniorky v Kollárově ulici 16. prosince okolo jedné hodiny odpoledne. Tvrdil, že je zaměstnancem vodohospodářské společnosti a jde jí zkontrolovat stav vody a topení. "Důvěřivá žena jej vpustila dovnitř. Po údajné kontrole pak pachatel, pod záminkou smyšlené nabídky levnějšího odběru, požadoval po ženě rozměnění dvoutisícikorunové bankovky za menší. V nestřeženém okamžiku pak ženě přímo ´vyfoukl´ 80 tisíc korun, které měla doma skrytě uložené,“ uvádí policejní mluvčí Veronika Hokrová.
Podobný osud čekal na Silvestra dopoledne na další oběť tentokrát v Němejcově ulici. "Pachatel si pod záminkou kontroly topení v bytě zjistil, kde má seniorka uloženou finanční hotovost. V tomto případě měl pachatel pod záminkou vrácení přeplatku za teplo opět požadovat rozměnění větší bankovky za menší a v nestřeženém okamžiku ženu obral o uložených 250 000 korun a z bytu nepozorovaně utekl,“ dodává mluvčí.
Ve třetím případě si na Nový rok podvodník vybral seniora v bytovém domě v Baarově ulici v Plzni. "Zde pachatel muži nabízel nejen službu, ale chtěl rozměnit větší bankovku za menší. V tomto případě se mu to nepovedlo, poněvadž senior neměl dostatečnou finanční hotovost na rozměmění požadované hotovosti. Následně byt pachatel opustil s nepořízenou,“ pokračuje mluvčí.
V roce 2018 policisté přijali sedm oznámení, kdy senioři přišli pod různými záminkami o své často celoživotní úspory. "Počet přijatých oznámení v roce 2019 byl totožný s rokem 2018,“ uzavírá Veronika Hokrová. Policisté zdůrazňují, že této trestné činnosti je většinou možné úspěšně zabránit a přidávají několik rad pro seniory a jejich blízké:
1. Nebýt příliš důvěřivý, dostupnými prostředky si informace sdělené cizími osobami ihned ověřovat.
2. Požadovat průkaz od osoby, která provádí kontrolu ve vašem bytě, zda se jedná o pracovníka energetické či vodohospodářské společnosti.
3. Dodržovat základní pravidlo - nikoho cizího do bytu v žádném případě nevpouštět, zabránit vstupu do bytu.
4. Při prvním podezření je na místě ihned bez obav informovat policii.
FOTO: ilustrační