16.07.2025 13:22
16.07.2025 12:05
V Klatovech se při rekonstrukci silnice našlo torzo letecké pumy - FOTO
16.07.2025 10:11
U Makra nestíhají. Vedení města Plzně kritizuje pomalé tempo prací i odklad dokončení
Přes Plzeňský kraj povede největší vnitrostátní plynovod
V září letošního roku by měl být ve zkušebním provozu spuštěn největší vnitrostátní plynovod, který povede i přes Plzeňský kraj. Nejen o tomto projektu ale diskutovali účastníci Regionálního energetického fóra, které se konalo v Plzni.

Plzeňský kraj společně s Ústeckým krajem uspořádali v Plzni Regionální energetické fórum (REF) za účasti hejtmana Plzeňského kraje Milana Chovance, vrcholných představitelů vlád sousedního Dolního Bavorska a Horního Falcka. Účastníci konference si odnesli řadu aktuálních informací, které mají jak regionální, tak i celospolečenský dopad v energetické a průmyslové oblasti.
Jednou ze zásadních informací, které z REF vzešla, je projekt Gazela. "Vysokotlaký, tranzitní plynovod bude po dokončení největším plynovodem pro vnitrostátní spotřebu. Jeho trasa přes ČR vede přes Ústecký a Plzeňský kraj. Měří 166 km, kříží 66 komunikací, 13 železničních tras, 51 vodních toků a celková hmotnost potrubí činí 120 tisíc tun, tedy 12ti násobek hmotnosti Eiffelovy věže," uvedla mluvčí Plzeňského kraje Petra Jarošová s tím, že zkušební provoz bude spuštěn už v září 2011!
Plynovodem poteče převážně plyn směrem do ČR a dále do Německa. Provoz je ovšem projektován jako obousměrný. V případě potřeby může být tedy provoz obrácen. "K této situaci by mohlo dojít například v okamžiku, kdy by podmořský plynovod byl neprůchodný a zároveň by bylo potřeba přepravit větší množství plynu Německa z plynovodů vedoucích přes Ukrajinu, Slovensko a ČR," vysvětlila Jarošová.
Na REF mezi přednášejícimi vystoupili například náměstek ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner, prezident vlády Dolního Bavorska Heinz Grunwald, viceprezident vlády Horního Falcka Johan Peiβsl, děkan FŽP UJEP Miroslav Richter, manažer projektu Gazela Pavel Nesládek a další.
Účastníci fóra se shodli na tom, že je třeba otázky, jako je výroba a spotřeba elektrické energie nebo ochrana životního prostředí, řešit na regionální úrovni a nikoli pouze na úrovni jednoho státu, kde pak vzniká mnoho různých strategií. Příležitost je možné využít, pokud spolu budou regiony, ale i země spolupracovat.