Riziko cerkárií na Boleváku se zvyšuje! Lidé nepřestali krmit labutě

27.02.2015 10:57

Riziko, že v létě na Velkém boleveckém rybníku bude lidi opět ohrožovat cerkáriová dermatitida, se zvyšuje. Lidé ani přes zákaz nepřestali krmit labutě. Na Bolevák se stahují i labutě od svatého Jiří.

Labutě na Boleváku 2015 (2)

Jako bojovat s větrnými mlýny. To momentálně prožívají správce soustavy boleveckých rybníků v Plzni. Neustále se potýkají  s neukázněnými návštěvníky, kteří i přes zákaz krmí labutě na Velkém boleveckém rybníku. Tím se ovšem radikálně zvyšuje riziko, že v létě bude koupající opět ohrožovat cerkáriová dermatitida.

S cerkáriovou dermatitidou se lidé na Boleváku potýkali v létě v roce 2013. Teď hrozí, že i během letošní letní sezóny se problémy budou opakovat. "Krmiči si bohužel neuvědomují, že rohlíky, chleba a knedlíky nejsou přirozenou potravou labutí. Ty se živí vodní vegetací a nepohrdnou ani drobnými vodními živočichy. Obojím získávají potřebné minerály, vitamíny a další biologicky aktivní látky. Pečivo, které nesvědčí trávicímu traktu labutí, znamená jen prázdné kalorie, bez výživové hodnoty,“ vysvětluje Richard Havelka, vedoucí úseku lesů, zeleně a vodního hospodářství Správy veřejného statku města Plzně.

Labutě paradoxně nevhodným krmením ztrácejí kondici, čelí více nemocem i parazitům a mohou dokonce uhynout. Jenomže krmení není nijak prospěšné ani pro samotnou kvalitu vody. "Z donesených metráků pečiva se do vody uvolňují živiny, a to ať už ho labutě zkonzumovaly, čímž se do vody dostávají labutími exkrementy, nebo nikoli. To zase zbytky hnijí na dně. A právě dostupnost živin, respektive fosforu brzy na jaře podporuje růst vláknitých řas, které vytvoří zelené a velmi těžko odstranitelné baldachýny vznášející se na vodě a podél břehů,“ upozorňuje hydrobiolog Jindřich Duras.

Kvůli krmení se labutě na rybníku mohou zabydlet až do jara...

Krmení navbíc zyvšuje možnost, že se labutě na rybníku zdrží až do jara a riziko cerkárií tím roste. "Zvyšuje se tím riziko z pohledu cerkáriové dermatitidy, která lidem znechutí koupání i v tak hodnotné lokalitě, jakou Velký bolevecký rybník je,“ podotýká Duras a připomíná proces, který nastane: „Když se voda oteplí, začnou se aktivovat vodní plži, ze kterých se uvolní přezimující cerkárie, a napadnou labutě. V nich se z cerkárií stanou dospělé motolice. Rychle a masivně produkují vajíčka, z nichž se okamžitě líhnou larvičky, které napadají vodní plže. Labutě odletí, ale nakažení plži zůstanou a cerkárie se z nich mohou uvolňovat celou koupací sezonu.“

Na Boleváku už se díky "vydatným hostinám" stěhují i labutě od zimoviště u svatého Jiří a počet labutí na rybníku tak stoupá. Právě proto správci opakovaně vyzývají k nekrmení labutí. "Výstražné tabule a informační panely jakoby se pro ´krmiče´ staly neviditelnými. Navíc na člověka, jenž jim chce nežádoucí krmení rozmluvit, dokáží být nevybíravě hrubí,“ sděluje Richard Havelka a upozorňuje, že jakékoliv znečišťování povrchových vod cizími látkami je možné posuzovat jako překračování zákona o vodách.

FOTO: Karel Makoň

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT