Školačka našla postřeleného divočáka přímo v chatové osadě! "Mějte se na pozoru," radí ochránci zvířat

30.09.2013 9:03

Hodně dramatické okamžiky se odehrály v jedné z chatových osad na Tachovsku. Teprve 7letá dívenka našla uprostřed osady postřeleného divočáka. Podobných situací příbývá. Lidé by se měli mít na pozoru!

Rapidně narůstají případy nehod, kdy auto srazí divočáka. Podle expertů je to možné srovnat s nárazem do betonu. Divočáci se v tomto období můžou objevit i na místech, kde bychom je nečekali. Na Tachovsku jsou hlášené případy, kdy divočáci zamíří přímo do chatařských osad.

Dost dramatickou vycházku zažila teprve 7letá holčička v jedné z chatových osad u Stříbra na Tachovsku. V dopoledních hodinách našla přímo na jedné z cest postřeleného divočáka. "Myslela jsem si, že spí," řekla QAPu Maruška z Plzně, která neztratila hlavu a okamžitě běžela pro pomoc.

"Zavolali jsme do vesnice známému myslivci a ten zvíře odstranil. Už před časem ale moje žena narazila na živého divočáka také v osadě, v lese o tom ani nemluvím. Na houbách se ho manželka zbavila tak, že klepala nožem do stromu a divočák utekl," potvrdil QAPu děda dívenky, pan Miloslav z Plzně.

"Divočáci jsou nejchytřejší lesní zvěří a lidskou společnost nevyhledávají. Poraněné zvíře ale může být nebezpečné, protože je v ohrožení a brání se, " říká Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů v Plzni.

Pokud už lidé narazí na poraněné zvíře, a nemusí to být jen divočák, měli by se mít na pozoru. "Zraněné zvíře se cítí být v ohrožení a brání se, může být tedy nebezpečné," říká Karel Makoň ze záchranné stanice zvířat v Plzni. "Pokud jde o divočáky, tak řada lidí si myslí, že nejchytřejší zvíře v lese je liška nebo srna, ale to je velký omyl. Divočáci jsou nejchytřejší ze zvířat v lese. Lidskou společnost nevyhledávají, všechny tyto případy jsou mimořádné a objevují se právě v tomto období. Jsou hony a často myslivci zvíře jen postřelí. Ze zákona mají ale povinnost postřelené zvíře dohledat," říká známý ochránce zvířat. "V případě nálezu zraněného, nebo postřeleného zvířete je nutné zavolat mysliveckého hospodáře, pokud někdo nemá kontakt, tak by měl volat na policii, protože v každém okrese ty kontakty mají," radí Karel Makoň.

Srážky se zvěří se budou ještě množit. Nahraje tomu brzké stmívání a migrace zvěře před zimou. Počty nehody, kdy auto srazí divočáka nebo srnku, v posledních týdnech rapidně stoupají. Na podzim jde o běžnou věc. "Těmto nehodám nahrává fakt, že je po žních, je posekáno a zvěř ztrácí tu přirozenou ochranu, takže se začíná přesouvat z polí, navíc se stahují do stád, a tak se pohybují i ve větších stádech. Případy se budou ještě množit, jak se začne brzy stmívat. Lesní zvěř je ve většině noční zvěř, takže stmívání jim bude nahrávat v migraci," dodává Karel Makoň.

Ani sražené, ani zraněné nebo postřelené zvíře bychom si rozhodně neměli nechávat pro vlastní potřebu. Šípková nebo se zelím by mohla vyjít hodně draho. "Přivlastnit si sražené nebo postřelené zvíře nelze. Je to bráno jako klasické pytláctví," uzavírá Makoň.

FOTO: ilustrační

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT