Kroužkování čápů probíhalo dramaticky, přijela i policie

05.06.2011 16:28

Pracovníci DES OP Záchranné stanice živočichů vyjeli i letos kroužkovat mladé čápi. Některé čapí mámy ale svá hnízda bránily tak vehementně, že lidé volali i policii! "Vše se nakonec vysvětlilo a kolega se vrátil s námi domů bez pout a bez záznamu v trestním rejstříku," prozradil Karel Makoň.

První červnový týden znamená pro zvířecí záchranáře z DES OP Záchranné stanice živočichů v Plzni už sedmnáct let čas pro kroužkování čápů. Podívejte se na úžasné snímky!

"Jako každým rokem, tak i letos jsme se hned v prvním červnovém týdnu vydali na kontrolu námi obhospodařovaných hnízd, hnízdišť a hnízdních podložek čápů bílých. Naše organizace se této problematice věnuje již od roku 1994 a do loňského roku jsme pod vedením Br. Stanislava Benedy pravidelně kontrolovali kolem 60 lokalit v Plzeňském kraji, kde čápi hnízdí a nebo v minulosti hnízdili. Kromě toho, že při této akci hlavně kontrolujeme a kroužkujeme mláďata, tak také zjišťujeme technický stav hnízd, jejich hmotnost, stabilitu a nosnost hnízdních podložek," vysvětlil vedoucí DES OP Záchranné stanice živočichů v Plzni Karel Makoň.

"Vyráželi jsme v sobotu ráno kolem 8. hodiny ze stanice a jeli jsme rovnou na první hnízdo do Chodové Plané, odtud jsme postupně objeli všechna hnízda na bývalém Tachovském a Domažlickém okrese, přičemž cestou zpět jsme překontrolovali i část hnízd na Plzni – jihu v Dobřanech, Merklíně, Chotěšově a Plzni – severu v Městě Touškov, Čemínech, Chotíkově a Líních," řekl Karel Makoň s tím, že celkem za jeden den překontrolovali 52 lokalit a hnízdišť! "Z toho bylo úspěšně obsazeno 19 hnízd, přičemž ostatní byla neobsazena, obsazena nehnízdícím párem či lichými jedinci. Celkem jsme zjistili 49 mláďat, z nich bylo zatím okroužkováno 35 malých čápíků. Ve třech hnízdech seděli čápi ještě na vejcích a to celkem na deseti."

Čapí NEJ!

Nejvíce mláďat, celkem pět, měli tradičně čápi v Bělé nad Radbuzou.

Nejbojovnější matkou a ochránkyní hnízda byly tradičně čápice z Dlouhého Újezda a Kdyně. Obě samice odmítaly do poslední chvíle hnízdo opustit, špičatým zobákem tloukly kolegy do rukou a čekaly až vystrčí hlavu. Jako každý rok tekla krev, jelikož čápice jsou vždy rychlejší a na hnízdě i v jisté výhodě.

Největší a nejtěžší hnízdo, které bude třeba po odletu čápů na zimoviště snížit, je hnízdo v Bělé nad Radbuzou, Všerubech u Kdyně a Koutě na Šumavě.

Největší rozruch vyvolalo kroužkování čápů v Kdyni, kde samice bránila hnízdo tak vehementně, že lidé z nedalekých bytovek zavolali na kolegu policii. Vše se nakonec vysvětlilo a kolega se vrátil s námi domů bez pout a bez záznamu v trestním rejstříku. Na druhou stranu je dobře, že lidé hnízdo sledují a není jim jedno, co se na něm děje.

Největší mláďata měl tradičně pár v Chodové Plané, v Poběžovicích na pro nás nepřístupném komíně místního bývalého zahradnictví pod zámkem a v Dobřanech na Domu služeb.

"Zatím nevylíhlá vejce byla na hnízdě v Líních, Draženově a v Plané ve Hřbitovní ulici. O letošní snůšku a mláďata přišel při souboji s konkurenčním párem čápů hnízdící pár v Chodově a Boru u Tachova. Podobný osud pravděpodobně postihl i pár v Dobřanech na pekárně a v Souměři," uvedl Makoň a dodal, že největší problém působily nové nýtovací ornitologické kroužky, které jsou sice perfektní, dobře drží a jsou dobře čitelné i dalekohledem na velkou vzdálenost, ale nemají s nimi ještě nacvičenou manipulaci. "Premiéru při kroužkování a lezení na hnízda měl Radek Zeman. Ten si akci doslova užíval, neboť lezl na většinu stožárů, střech i nosných konstrukcí."

Ochránci zvířat si ale také připomněli, že už rok pracují bez svého uznávaného kolegy. "Dne 5. čevna 2011 je to přesně 1 rok od smrti biologa, kolegy a našeho člena, Dr. Stanislava Benedy. Ten se ochraně a výzkumu čápů v Plzeňském kraji věnoval přes 50 let a právě on byl pro mnohé známou osobností spojovanou s ornitologií a kroužkováním. Dr. Stanislav Beneda zemřel na následky těžkého úrazu, který si přivodil při kontrole a čištění ptačích budek v polesí Pytel. Jeho odchod je pro nás citelnou ztrátou a vzpomínáme na něj snad u každého ´jeho´ čapího hnízda. Vzpomeňte si na něj, prosím, i Vy. Určitě si to v souvislosti z kroužkováním čápů bílých zaslouží!" dodal Makoň.

Foto: Radek Zeman (červené triko) při kroužkování mláďat čápa bílého. Dále na fotografiích Miloš Paisker a Karel Makoň při kroužkování či Hana Makoňová zapisující důležitá data, DES OP.

Archivní foto: Vzpomínka na Dr. Stanislava Benedu. Kroužkování čápů bílých na hnízdě v obci Hlinné na Tachovsku, archiv DES OP

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT