Spolupráce lékařů s techniky začíná

25.11.2010 19:39

V Plzni proběhl ve čtvrtek 25. listopadu největší a svého druhu první kongres, kde se setkali k otevřeným diskuzím lékaři s techniky. Pro pacienty to znamená vylepšení péče a snad dokonalejší operace.

První ročník kongresu, kde se setkali lékaři s techniky, aby diskutovali na společná témata, proběhl v Plzni ve čtvrtek 25. listopadu. Jejich spolupráce je ojedinělou svého druhu a pro pacientry to znamená, že bude kvalitnější péče. Kongres nesl název Diagnostika, léčba a prevence závažných civilizačních onemocnění.

Kongres samozřejmě probíhal od dopoledních hodin do večera a tudíž bylo pro laika nemožné vyslechnout konkrétní přednášky. Důležité pro pacienty ale je to, že smyslem celého tohoto kongresu, kde se sešlo na 115 účastníků z oblasti mediciny a techniky, je spolupráce.

Proč tato spolupráce?

Z laického hlediska to znamená, že technik, který vyrábí například kloubní náhradu, sdělí lékaři své technické postřehy, jako třeba pod jakým úhlem onu náhradu voperovat. Nebo technik modeluje proudění krve bypassu a vysvětluje lékaři, kde a jak krev proudí. Lékař tím pádem může změnit přístup k operaci a to znamená bezpochyby zlepšení pro  pacienty.

"Měli jsme obavy, aby se sešlo dostatek účastníků, ale jsme mile překvapeni, jaký zájem o kongres byl. Dokonce máme i signály z Evropy, například z Regensburgu, že by je tato tématika také zajímala," vyvsvětlil lékař Vladislav Třeška. "Chtěli bychom proto v této tradici pokračovat zhruba po dvou letech a otevřít konferenci i Evropě. Odstartujeme tak nový boom spolupráce na poli medicinském a technickém," dodal.

Bude v praxi fungovat tato spolupráce techniků s medicínou?

Už nyní funguje v Česku Biomedicinské centrum, kde se výsledky takovýchto výzkumů, diskuzí, testují s výrobci. Bohužel v současné době to nevypadá, že by takové centrum měla i Plzeň. "Bylo by to ale ideální, kdyby univerzity technické a lékařské spolupracovaly rovnou s výrobcem. Ale zatím to není  reálné. Obvykle to jde přes Biomedicinské centrum," vysvětlil Třeška.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT