Strážníci odchytili lišku, která lezla lidem až do obýváku

09.07.2012 12:44

Plzeňští strážníci ochytili o víkendu lišku, která lezla lidem až do obýváku na gauč. Nyní je v karanténě v DES OP Záchranné stanici živočichů v Plzni a čeká se, zda není nemocná!

Podivný případ řeší pracovníci Záchranné stanice živočichů v Plzni. Na prosbu jedné rodiny z Plzně odchytili městští strážníci o víkendu lišku, která lezla lidem až do obýváku na gauč. Nyní je v karanténě a čeká se, zda zvíře není nemocné.

"V sobotu zavolal na tísňovou linku městské policie muž, který oznámil, že k němu do obývacího pokoje přišla liška, lehla si na sedací soupravu a nechce dům opustit," uvedla Markéta Češková z Městské policie Plzeň s tím, že muž řekl, že k nim liška prý chodí pravidelně delší dobu, ale nikdy si ještě netroufla až do obývacího pokoje a pokaždé dům dobrovolně opustila. "Když na místo události přijeli strážníci, opravdu zde na sedací soupravě lišku našli, zvíře bylo klidné a vykazovalo známky ochočenosti. Strážníci ji bez problémů pomocí odchytové tyče naložili do přepravky a odvezli do Záchranné stanice živočichů, kde byla bude umístěna do sedmidenní karantény na pozorování, jestli nejeví známky nějaké nemoci."

I krotce působící zvíře, může být nebezpečné!

Liška je divoké zvíře a rozhodně nepatří ke tvorům, které by si lidé měli pořizovat jako domácí mazlíčky.

Ona liška, která se opakovaně a přibližně měsíc pohybovala po několika domácnostech v Plzni na Bílé Hoře, je podle mého názoru uměle odchované mládě, které uteklo či bylo vypuštěno zpět do volné přírody. Takové zvíře si však většinou svou svobodu dlouho neužije, jelikož ztratilo svou přirozenou plachost a schopnost přežit v přírodě. Většina takových zvířat pak hyne pod koly aut, rukou člověka či následkem otravy, jelikož jejich podezřelé chování je úplně stejné jako u zvířat nemocných a podezřelých z nákazy. Proto, pokud si někdo myslí, že tím, že někde sebral a ´zachránil´ liščátko či kuničku a pak je vrátí zpět do volné přírody, něčemu pomohl, tak se šeredně mýlí! To už nemluvím o tom, v jakých podmínkách jsou pak některá zvířata doživotně chována a jak je s nimi zacházeno," uvedl vedoucí DES OP Záchranné stanice živočichů v Plzni Karel Makoň s tím, že zmíněná liška má možná trochu smůlu, protože den před jejím odchytem se řešil naprosto stejný případ v zahrádkářské kolonii pod Seneckým rybníkem a den poté se v té samé lokalitě našla další podobně podezřelá, ale již uhynulá liška. "Na základě těchto skutečností je totiž vážné podezření na nějakou nákazu či hromadnou otravu hned několika zvířat, přičemž všechny tři lišky se našly na stejné lokalitě a mají hodně podobné příznaky. Proto také naše liška, která je zatím jediná živá, je umístěna v karanténě a izolaci, kde se příliš jako ochočená nechová. Je totiž také možné, že jde přeci jen o další nemocné zvíře. Celý případ operativně řešíme s Krajskou veterinární správou, která rozhodne na základě výsledku vyšetření uhynulých zvířat, jak se bude dále postupovat."

Podle Makoně určitě nehrozí její vypouštění zpět do volné přírody. "Osobně budu tlačit i na to, aby se zvíře už do dalšího zájmového chovu nedostalo a pokud je prokazatelně uměle odchované, tak aby se potažmo našel jeho původní majitel, který bude na základě platné legislativy povolán k patřičné zodpovědnosti," dodal Makoň.

Foto: DES OP Záchranná stanice živočichů Plzeň

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT