14.12.2024 8:28
13.12.2024 17:56
Přepadení pošty v Tlučné, pachatel byl ozbrojen
13.12.2024 13:24
Plzeňští strážníci pomohli muži, který pomýšlel na sebevraždu
Topná sezóna už zaměstnává hasiče! Škody při požárech kvůli topení stoupají!
Oficiálně začala topná sezóna teprve se začátkem října, přesto už hasiči hlásí výjezdy k požárům, za které může většinou špatně udržovaný komín. Škody už se jen během prvního týdne dostaly na čtvrt milionu.
Topná sezóna odstartovala se vším všudy. I když odpolední teploty jdou celkem vysoko, večer a v noci klesají dost rychle a řada lidí v rodinných domech už začala na noc topit. To se ukázalo i na počtech výjezdů hasičů v kraji. Jen od začátku topné sezóny museli do terénu kvůli požárům spojeným s topením několikrát.
Každý rok způsobí požáry, které jsou spojené s topením, v Plzeňském kraji škody za miliony. Potvrzují to i čísla hasičů, kteří už jen od začátku letošní sezóny museli do terénu několikrát. "Na začátku topné sezóny 2013 hasiči v Plzeňském kraji zaznamenali již 5 takových požárů. Vznikla škoda téměř za 250 tisíc korun," potvrzuje mluvčí hasičů Pavla Jakoubková.
Škody za víc jak 8 milionů a osm zraněných! Taková je bilance loňské topné sezóny...
Už teď je tak skoro jasné, že i letos budou škody po topné sezóny celkově hdoně vysoké. Také v loňském roce se nakonec celková částka přehoupla přes astronomických 8 milionů. "Loni hasiči během topné sezóny, to je od 1.října do 30.dubna, evidují celkem 32 požárů od komínů nebo topidel. Při těchto požárech došlo k zranění osmi osob. Celková výše škody se vyšplhala na 8,2 milionů korun," připomíná mluvčí hasičů.
Nejčastěji je přitom příčina poměrně banální a dá se jí velmi dnadno přecházet čištěním komína. "Pokud se podíváme na příčiny požárů od komínů, jednoznačně vede právě vznícení sazí v komíně. A to je skutečnost, kterou může každý z nás ovlivnit tím, že si bude pravidelně nechávat komín čistit. Tato investice v řádu stokorun může ve výsledku uchránit majetek za miliony. A to je prevence, která se vyplatí," říká Pavla Jakoubková.
Co dělat, pokud už dojde k požáru? Rozhodně zapomeńte na vodu! "Pokud vznikne požár sazí v komíně, je nutno z blízkosti komínového tělesa urychleně odstranit všechen hořlavý materiál. Hořící saze nikdy nehasit vodou, komín by mohl popraskat. Hasiči používají k sražení a uhašení hořících sazí v komíně převážně suchý písek," dává první rychlé rady mluvčí hasičů.
Kontroly komínů a jejich pravidelné čištění je u nás povinné ze zákona už od roku 2011. Postarat se o to musí majitelé domů. krom požáru totiž hrozí i otravy spalinami.
Technická kontrola komína má být provedená jednou ročně, čištění pak až třikrát do roka podle typu topidla.
FOTO: ilustrační