Topná sezóna už zaměstnává hasiče! Škody při požárech kvůli topení stoupají!

08.10.2013 8:58

Oficiálně začala topná sezóna teprve se začátkem října, přesto už hasiči hlásí výjezdy k požárům, za které může většinou špatně udržovaný komín. Škody už se jen během prvního týdne dostaly na čtvrt milionu.

P1050400

Topná sezóna odstartovala se vším všudy. I když odpolední teploty jdou celkem vysoko, večer a v noci klesají dost rychle a řada lidí v rodinných domech už začala na noc topit. To se ukázalo i na počtech výjezdů hasičů v kraji. Jen od začátku topné sezóny museli do terénu kvůli požárům spojeným s topením několikrát.

Každý rok způsobí požáry, které jsou spojené s topením, v Plzeňském kraji škody za miliony. Potvrzují to i čísla hasičů, kteří už jen od začátku letošní sezóny museli do terénu několikrát. "Na začátku topné sezóny 2013 hasiči v Plzeňském kraji zaznamenali již 5 takových požárů. Vznikla škoda téměř za 250 tisíc korun," potvrzuje mluvčí hasičů Pavla Jakoubková. 

Škody za víc jak 8 milionů a osm zraněných! Taková je bilance loňské topné sezóny...

Už teď je tak skoro jasné, že i letos budou škody po topné sezóny celkově hdoně vysoké. Také v loňském roce se nakonec celková částka přehoupla přes astronomických 8 milionů. "Loni hasiči během topné sezóny, to je od 1.října do 30.dubna, evidují celkem 32 požárů od komínů nebo topidel. Při těchto požárech došlo k zranění osmi osob. Celková výše škody se vyšplhala na 8,2 milionů korun," připomíná mluvčí hasičů.

Nejčastěji je přitom příčina poměrně banální a dá se jí velmi dnadno přecházet čištěním komína. "Pokud se podíváme na příčiny požárů od komínů, jednoznačně vede právě vznícení sazí v komíně. A to je skutečnost, kterou může každý z nás ovlivnit tím, že si bude pravidelně nechávat komín čistit. Tato investice v řádu stokorun může ve výsledku uchránit majetek za miliony. A to je prevence, která se vyplatí," říká Pavla Jakoubková.

Co dělat, pokud už dojde k požáru? Rozhodně zapomeńte na vodu! "Pokud vznikne požár sazí v komíně, je nutno z blízkosti komínového tělesa urychleně odstranit všechen hořlavý materiál. Hořící saze nikdy nehasit vodou, komín by mohl popraskat. Hasiči používají k sražení a uhašení hořících sazí v komíně převážně suchý písek," dává první rychlé rady mluvčí hasičů.

Kontroly komínů a jejich pravidelné čištění je u nás povinné ze zákona už od roku 2011. Postarat se o to musí majitelé domů. krom požáru totiž hrozí i otravy spalinami.

Technická kontrola komína má být provedená jednou ročně, čištění pak až třikrát do roka podle typu topidla.

FOTO: ilustrační


SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT