13.12.2024 17:56
13.12.2024 13:24
Plzeňští strážníci pomohli muži, který pomýšlel na sebevraždu
13.12.2024 9:22
Bazén v nové nafukovací hale na Slovanech se otevírá veřejnosti - FOTKY
Turistům na naučné stezce v Zábělé slouží opravená lávka - FOTKY
Rekonstrukce lávky byla nutná kvůli závadám na statice původní dřevěné nosné konstrukce. Práce začaly v dubnu a trvaly dva měsíce.
"Oblast Zábělé je oblíbenou rekreační lokalitou v Plzni s výhledy na tok Berounky. Před dvěma lety se nám podařilo obnovit přibližně sedmikilometrovou stezku, jež vede od Bukovce k Dolanskému mostu,“ připomněl primátor města Martin Baxa.
"Na trase stezky je celkem 12 zastavení s informačními cedulemi, kde se turisté dozvědí více o místní historii, fauně, flóře, ochraně přírody i o systému lesního hospodářství v daném území. Náklady na obnovu tehdy činily přibližně 150 tisíc korun. Původní stezka byla v lokalitě vybudována již v roce 1979. Jsem rád, že jsme nyní opravili lávku, která je dřevěná, zastřešená. Její délka je 21 metrů,“ doplnil náměstek pro oblast dopravy a životního prostředí Michal Vozobule.
"V listopadu 2018 jsme zjistili závady na statice původní dřevěné nosné konstrukce, především na nosných dřevěných obloucích. Lávka byla v havarijním stavu, proto jsme ji museli okamžitě uzavřít. Při opravě stavební firma demontovala nosné dřevěné oblouky a novou ocelovou konstrukci vsunula pod dřevěnou konstrukci lávky. Lávka se usadila na úložné prahy, dobetonovaly se opěry a závěrem jsme kompletně opravili nátěry dřevěné konstrukce lávky. Rekonstrukce měla skončit 8. června, lávku se nám podařilo pro občany otevřít 4. června, poté firma odstraňovala drobné nedodělky a vyklidila staveniště,“ popsala technická náměstkyně Andrea Fojtíková ze Správy veřejného statku města Plzně.
"Stezka v podstatě kopíruje zelenou turistickou značku, ale má několik odboček k zajímavým lokalitám. Na stezku se mohou turisté napojit na třech místech, a to v Bukovci nebo v Zábělé u hájovny či z tábořiště u Dolanského mostu. Například jedno zastavení je v místě, kde fungovala za první republiky vyhlášená výletní restaurace. Zábělá byla totiž v dané době oblíbeným cílem návštěvníků. Nedaleko byla umístěna železniční zastávka, z Plzně se sem tedy lidé dostali pohodlně vlakem. Po procházce v lese mohli posedět v restauraci, ve které se tehdy odpoledne i hrávalo a tančívalo. Oblíbená restaurace však byla v 60. letech minulého století stržena a odstraněna,“ připomněl Richard Havelka, vedoucí Úseku lesů, zeleně a vodního hospodářství Správy veřejného statku města Plzně.
Zábělá je přírodní rezervací na pravém břehu řeky Berounky severovýchodně od Bukovce, vyhlášena byla v roce 1969, má rozlohu téměř 32 hektarů.
FOTKY: město Plzeň