12.12.2024 21:30
12.12.2024 18:57
Víkend je opět tady! Kam vyrazit za zábavou v Plzni a Plzeňském kraji?
12.12.2024 13:38
Na Čtyřce jsou nová parkovací stání. Obvod do nich investoval více než 1 milion korun
Bez atletického stadionu by Plzeň přišla o většinu atletů
Už dlouhá léta se plzeňská atletika potýká s problémy se zázemím. Poslední kapku dostali atleti poté, co museli pryč ze Štruncových sadů. Jak to vypadá se stadionem atletiky? Nepřijde Plzeň o královnu sportů?
Plzeňští atleti už se nějaký čas trápí bez pořádného zázemí. Jakési zázemí měli na stadionu ve Štruncových sadech, odtud je ale vyhnala rekonstrukce fotbalového stadionu. Trénují prozatím na základní škole ve Skvrňanech místo na atletickém stadionu, který měl na kahánku. Kdyby se nedodělal, Plzeň by zcela jistě přišla o královnu sportu, atletiku.
V podmínkách bez svého stadionu to měli atleti těžké. "Mnozí z nás jezdí do Prahy trénovat a na vlastní náklady," postěžoval si úspěšný atlet Láďa Bartůněk, který má na svém kontě nejen nějaké ty republikové medaile. I ten se podle svých slov řadil mezi ty, kteří už chtěli atletiky zanechat. Kvůli stadionu. "Začátkem roku nám přišlo, že se bude v rozpočtu stadionu škrtat. Sebrali část tribuny a o polovinu chtěli zkrátit tunel. Tím bychom přišli o polovinu prostoru, který jsme užívali. A to byla pro mne poslední kapka," líčí své pocity z počátku letošního roku Láďa Bartůněk. "Vyhnali nás ze Štruncových sadů a chtěli postavit certifikovaný stadion. On by byl certifikovaný, ale bylo by to spíš takové školní hřiště," konstatoval atlet. Přitom Plzeň byla velmi uznávaná pro úroveň atletiky i pořádaných závodů. Jezdili sem rádi atleti z celé republiky.
Nový stadion naštěstí bude
Nový stadion naštěstí ale bude. "Naštěstí se pak rozhodli zastupitelé navýšit rozpočet skoro o polovinu a tak se škrty nekonají. Navíc jsme dostali možnost spolupracovat s projektantem stadionu. Ten nyní pracuje tak, jak je třeba a prostory dělá tak, jak je potřebujeme," pochvaloval si atlet.
Odkud ale město vezme peníze?
Kasa není bezedná a tak se bude muset ubrat jinde. Podle Ládi Bartůňka chybějící peníze budou od fotbalistů a 5 milionů se sebere bazénu na Slovanech. Ale Plavecký klub Slávia na Slovanech patří mezi tři nejlepší kluby u nás, jak k tomu přijde? "Na rozdíl od nás mají podmínky, mají kde plavat. My nemáme kde trénovat," myslí si Bartůněk. A to je pravda, v současné době trénují atleti už od nejmenších na 33. základní škole na Skvrňanech. A to mladé naděje nebo jejich rodiče odrazuje. "My jsme extraligový tým a nemáme kde trénovat. To je jako kdybyste poslali Viktorku hrát do Borského parku a Indiány na Bolevák," míní Láďa Bartůněk.
Ztrácíme talenty
Plzeň kvůli současnému stavu zázemí pro atlety ztrácí spousty nadějných atletů. "Mnozí odchází do jiných klubů, jiní zase nechali atletiky úplně. Já sám jsem kvůli problémům na začátku letošního roku musel předčasně ukončit vydařenou halovou sezonu a to mne mrzí," lituje atlet s tím, že takto nepřichází do atletiky ani další děti. Rodiče když vidí současné zázemí, nevěří tomu, že někdy bude lepší. Také, bohužel, atletika není moc propagovaným sportem a rodiče si často myslí, že více „in“ je fotbal nebo hokej. "Když děláme nábory, nabereme si děti, ale odpad je obrovský. A vliv na to má především to zázemí," myslí si Bartůněk. On sám se připravuje na léto, chce být podle svých slov vzorem malým atletům, které trénuje. "Přece toho teď nenechám, co by tomu děti řekly," směje se reprezentant evropských pohárů a několikanásobný mistr republiky.
Jak to vypadá nyní se stadionem
Na jaře se pokládá dráha, kompletně vystavená stavba jako tribuna, tunel a zázemí bude předáno na jaře příštího roku.
Atletům tedy svítá na lepší časy, snad se do té doby nevzdají ti nejlepší i ti nejmenší. Vždyť z Plzně pochází například tyčkařka Jiřina Ptáčníková. Proč tedy nepokračovat v líhni talentů. Jsme přece Evropské hlavní město kultury 2015 a do kultury patří i sportovní vyžití.
Jak šel čas s atletickým stadionem a co na to říkají atleti čtěte zde.