07.04.2026 19:14
Pozor! Už ve středu 8. dubna začíná instalace nových mol na Ostende
Přinášíme aktuání fotky a informace!
07.04.2026 19:14
Přinášíme aktuání fotky a informace!
07.04.2026 11:11
07.04.2026 6:54 07.04.2026 10:45
Upozorňujeme na uzavření silnice l. třídy č. 26 mezi obcemi Holýšov a Stod z důvodu dopravní nehody. Policisté z obou směrů odklánějí dopravu na stanovené objízdné trasy
Unikátní betlém vzniká už devatenáct let. V současné době je v něm přes osm stovek figurek, které většinou znázorňují své tvůrce.
Velký plzeňský betlém můžeme každoročně od doby adventu obdivovat v mázhauzu radnice. K vidění tady bude až do 6. ledna 2020.
Unikátní betlém vzniká už od roku 2000, kdy první figurky vyrobila dvojice studentů. Ondřej Staněk vytvořil Marii, Josefa a Ježíška a Ivana Směšná vyrobila tři krále. Od té doby stále přibývají nové postavičky, kterých je už přes 800. Betlém se navíc může pochlubit zápisem v české knize rekordů.
"Podmínkou vstupu do betléma je samostojná figurka, znázorňující osobu samotného tvůrce. Vysoká by měla být asi 20 cm a vyrobena z trvanlivého, tvrdého materiálu. Použít se dá dřevo, keramická hlína, modurit, přírodní materiály, technika kašírování a odlitky ze sádry, cínu nebo olova. Vše záleží na fantazii výrobce. Zúčastnit se tohoto projektu může naprosto každý, kdo má šikovné ruce a chuť stát se součástí něčeho originálního. Každá postavička je řádně registrována v kronice,“ sdělují organizátoři.
Další figurky mohou jejich tvůrci přinášet do Muzea strašidel na náměstí Republiky, kde bude postavička zaregistrována a přidána do betlému.
FOTO: QAP.cz