Záchranáři z Plzně spustili nový projekt pro děti. Navíc svádí boj o záchranu zajíců v kraji

01.03.2010 18:21

Plzeňská záchranná stanice DESOP zachraňuje zbytečně donesené zajíce. Odchov zajíců je velmi složitý. Záchranář Karel Makoň upozorňuje, aby lidé na stanici zajíce nenosili. V článku si můžete prohlédnout fotografie zachraňovaných ušáků. Kromě toho v pondělí 1. března rozjela stanice nový ekologický projekt pro děti. V tom chce ukázat dětem poutavě jarní přírodu.

Zajíc polní 20.2.10 mm
Zajíc polní 20.2.10 (15)Zajíc polní 20.2.10 mm Zajíc polní 25.2.2010 (17)Zajíc polní 27.2. 2010 (1) mmZajíc polní 27.2. 2010 (19) mZajíc I. 27.2. 2010 087 m

DESOP - Záchranná stanice živočichů zachraňuje zajíce v Plzeňském kraji. "Zajíci bez problému rodí svá mláďata i do sněhu. Je třeba dávat pozor zejména při venčení psů a procházkách s dětmi na to, aby nebyla zbytečně vyčenichána, napadena, sebrána či donesena." říká Karel Makoň z plzeňké záchranné stanice.

Samotný odchov zajíců je velmi složitý. Lidé zajíce přinesou na stanici v domnění, že jim pomohou. Opak je ale pravdou. "Pro malé zajíce je mnohem lepší, když na lokalitě zůstanou v péči svých rodičů, než když nám je lidé nosí s nesmyslným odůvodněním, že jim tam byla zima a nebo že tam byla sama bez rodičů. Ani jeden z argumentů totiž není opodstatněný a zvířatům spíše uškodí než pomůže." říká Karel Makoň z plzeňké záchranné stanice a pro ilustraci ukazuje fotografie ušáků, kteří sice vypadají rozkošně, ale rozhodně ještě nemají vyhráno!Ze dvou zbytečně donesených ušáků, se podařilo záchranářům zatím odchovat jen jednoho. Mládě z obce Chotiná na Plzni severu nezvládlo přechod z mléka na seno a po dvou týdnech uhynulo.

Plzeňská záchranná stanice spustila od 1. března nový projekt ekologické výchovy „Hlasy jara“. Projekt je určen pro mateřské školky a pro žáky prvního stupně základních škol. Po úspěšné zimní stopovačce přichází DESOP s hypotetickou vycházkou do jarní přírody. Přes 40 hlasů volně žijících živočichů a doprovodných fotografií zavede děti z města do polí, luk, k rybníku a do lesa. Dětem chtějí záchranáři přiblížit poutavě jarní přírodu se vším všudy. Pro venkovní a terénní výuku jsou opět zařazeny exkurze v Záchranné stanici živočichů v Plzni - Doubravce, kde budou mít děti možnost si nejen prohlédnout zvířecí pacienty, léčebné a chovatelské zázemí, ale i pořádně zasoutěžit na téma jaro v přírodě. Exkurze jsou připraveny i pro žáky II. stupně škol základních či jednotlivé zájmové skupiny.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT