Zloději se zaměřili na sklepy (20.01.2011 14:35:00)

20.01.2011 14:35

Poměrně snadným lupem jsou pro zloděje věci uschované ve sklepích. Ačkoliv do nich řada lidí dává drahé sportovní vybavení, na zabezpečení sklepů už nemyslí.

Za první dva týdny letošního roku přijali plzeňští policisté šest trestních oznámení od občanů, kterým se někdo vloupal do sklepních kójí. S vykradenými sklepy se ale potýkají i policisté mimo krajské město.

Plzeňští kriminalisté v těchto dnech například dopadli dva mladíky ve věku 24 a 25 let. "Oběma předali usnesení o zahájení trestního stíhání, které je viní ze spáchání přečinu krádež v jednočinném souběhu s přečinem porušování domovní svobody spáchaného formou spolupachatelství a přečinu krádež. Na konci listopadu 2010 se domluvili a společně vnikli do sklepních prostor jednoho domu v ulici Na Jíkalce v Plzni. Postupně překonali uzamčení dveří u třech sklepů, interiéry důkladně prohledali a odcizili sportovní věci a nářadí za bezmála 8 tisíc korun. Při odchodu ven je ale přistihla jedna nájemnice, která okamžitě přivolala policisty. Ti o chvíli později 24letého Plzeňana i s odcizenými věcmi zadrželi. Jak se později ukázalo, mladší z obou lapků není pro policisty žádným nováčkem. Problémy se zákonem měl již v minulosti," informovala mluvčí plzeňské policie Simona Čejková.

Podobné trable ale řeší například také policisté na Rokycansku. "Na začátku týdne odcizil zatím neznámý pachatel horské kolo z bytové jednotky v rokycanské ulici Javorová. Obdobný případ vloupání pak byl zjištěn i v sousední ulici B. Němcové. Přitom pachatel ´navštívil´ místnost na uskladnění kol, přesto však odcizení věcí z toho prostoru nebylo zjištěno. Způsobená škoda, kterou po sobě pachatel na místech zanechal, byla vyčíslena na více jak 17 tisíc korun. Po pachateli nyní pátrají policisté z obvodního oddělení Rokycany," uvedla mluvčí rokycanské policie Jana Tomková s tím, že se policisté každoročně zabývají několika desítkami obdobných případů. "V roce 2009 to bylo na Rokycansku přes 30 případů vloupání do sklepních kójí a v roce 2010 pak necelých 20. Jedná se o jednu z problémových oblastí a bohužel i přes náležitá opatření se ne vždy podaří zjistit pachatele."

Na zabezpečení sklepů nekladou lidé takový důraz jako je tomu u bytů.

"Ve většině případů tak jedinou překážkou pro potencionálního pachatele je obyčejná petlice a visací zámek. Navzdory tomu pak interiér sklepní kóje skrývá například kola, lyže, sportovní potřeby, nářadí. Mnohdy jsou uložené věci i velmi drahé. Lapkové samozřejmě kradou většinou věci, které mohou zpeněžit. Ale nepohrdnou třeba ani alkoholem, kompoty či jinými věcmi, které mohou naopak použít pro svoji potřebu," uvedla mluvčí plzeňské policie Simona Čejková s tím, že zabezpečení sklepu by mělo být úměrné uschovaným věcem a dodala: "Jestliže někdo musí do kóje z nějakého důvodu uložit třeba drahé nářadí nebo jízdní kolo, měl by ještě před tím zamířit do specializovaných prodejen. Tam mu odborníci jistě poradí s vhodným uzamčením a některé mu pomohou vybrat. Záleží pak na zákazníkovi, zda nakonec zvolí některý z certifikovaných mechanických zábran či dá přednost elektronickému zabezpečovacímu systému. Asi největším problémem jsou plaňkové dveře s petlicí, které nejsou pro zloděje žádnou překážkou. Určitě je vhodné nahradit je dveřmi, které jsou plné, a tudíž přes ně nebude vidět dovnitř. Kvalitní bezpečnostní zámek pak zůstává samozřejmostí. Ale i přesto by si lidé měli uvědomit, že drahé věci do sklepních kójí prostě nepatří. Určitě není od věci uzamykat vchodové dveře do domu a to nejen v nočních hodinách. Tím vytvoří potencionálním pachatelům další překážku, která je odradí."

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT