12.12.2024 12:11
12.12.2024 11:12
Čtrnáctiletí chlapci utekli při vycházce. Pátrá po nich policie
12.12.2024 10:39
Ve Starém Plzenci byl otevřen nový úsek cyklostezky
Zmizí "skleněné peklo" Carimex? Nařízení demolice se zatím neblíží - AKTUÁLNÍ FOTKY
Skleněné peklo. Tak se přezdívá budově Carimex u Rokycanské v Plzni. Dlouhé roky chátrá a je trnem v oku nejen obyvatel, ale i města. Jak to vypadá s její demolicí?
Dlouholetá kauza kolem budovy Carimex na Rokycanské, které se přezdívá "skleněné peklo", se sice v závěru loňského roku posunula o kousek dál, nicméně v současné době je zase takzvaně na ´mrtvém´ bodě.
Na konci loňského roku odvolací soud zamítl žalobu majitele Davida Housera, aby získal pozemky, které jsou pod objektem a jsou v majetku města. Další cesta celé kauzy vedla na stavební úřad. Stavba je totiž částečně postavená v rozporu se stavebním povolením. Majitel objektu tak žádal o dodatečné povolení stavby. "Úřad to sice zamítl, nicméně majitel podal odvolání," řekl pro QAP.CZ technický náměstek primátora Pavel Šindelář.
Město stále stojí za svým a chce, aby stavební úřad rozhodl o částečném odstranění stavby. Jenomže to zatím není na pořadu dne. "Jsou to v podstatě dvě řízení vedená proti sobě. Až bude pravomocně rozhodnuto v prvním, může úřad rozhodovat ve druhém," vysvětluje Pavel Šindelář.
Ačkoliv obyvatelé Doubravky mohli v poslední době vidět v místech pohyb techniky, o nařízenou demolici zatím nejde. "Nejedná se o techniku města," potvrdil náměstek primátora.
Celkově o černou stavbu nejde. V rozporu se stavebním povolením jsou postavené jen některé části...
I kdyby v budoucnu stavební úřad rozhodl o odstranění stavby, týkalo by se to jen některých částí. Stavba je totiž postavená v rozporu se stavebním povolením jen částečně. Někde je o jedno patro vyšší, někde je vyšší i o tři patra oproti stavebnímu povolení. Kompletně o černou stavbu tedy nejde. Navíc ačkoliv to vypadá, že objekt se brzy zřítí sám, není tomu tak. Podle všeho je totiž z hlediska statiky v pořádku.
Budova Carimex je trnem v oku nejen města a tamních obyvatel. Velmi často zaměstnává i policii, strážníky a hasiče. Městská policie objekt a jeho okolí pravidelně monitoruje, provádí důkladné prohlídky. Řešení záležitostí s bezdomovci a squatery je ale jako boj s větrnými mlýny. Hasiče pro změnu zaměstnávají požáry v objektu. Tradičně dochází k zahoření nejrůznějších odpadků. V letošním roce museli na místo vyjíždět například v červnu (podrobnosti se dočtete zde), kdy byla nařízená dokonce evakuace.
FOTO: QAP.CZ