QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Domažlická nemocnice bude školit budoucí sestřičky z Německa

21.09.2023 10:28

Domažlická nemocnice se dlouhodobě věnuje vzdělávání českých zdravotníků, kdy poskytuje praxi ale i předatestační přípravu studentům středních i vysokých zdravotnických škol a lékařských fakult. Od tohoto akademického roku nabídne ale nově praktický výcvik i budoucím sestrám ze sousedního Bavorska.

Domažlická nemocnice bude školit sestry z Německa_0923_PK

Vedení Plzeňského kraje a nemocnice podepsalo v polovině září smlouvu o spolupráci a zajištění praktické výuky se zástupci kraje Cham a Odborné školy ošetřovatelství v Bad Kötztingu (Berufsfachschule für Pflege Bad Kötzting der Volkshochschule im Landkreis Cham). Na základě této smlouvy poskytne nemocnice od září 2023 do července 2024 praxi až třicítce německých studentů.

„Cílem spolupráce je školit a vzdělávat praktikanty ve všech oblastech ošetřovatelství tak, aby byli univerzálně připraveni na práci ošetřovatele jak v lůžkové akutní a dlouhodobé péči, tak i v ambulantní péči. Nicméně letos se jedná o pilotní projekt, ve kterém se zaměříme na praxi v pediatrické péči,“ popisuje ředitel Domažlické nemocnice Petr Hubáček s tím, že právě nabídka praxe v pediatrické péči je v německém příhraničí nedostatečná, proto odborná škola požádala o pomoc Domažlickou nemocnici. Ta má k této výuce vzdělávací akreditaci i potřebné kapacity.

„Domažlická nemocnice patří nejen v Plzeňském kraji k zařízením, které je nejblíže k německé hranici a lze očekávat, že stejně jako se rozvíjí přeshraniční turistika nebo se propojuje kultura či pracovní trh, tak se bude postupně propojovat i poskytování zdravotní péče. Toto je jeden z kroků, jak jít integraci naproti a kde jinde než v Domažlicích, které jsou od hranic pár kilometrů,“ říká hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták, podle něhož může Domažlická nemocnice časem poskytovat péči i německým občanům nebo komerčně poskytovat například operační sály německým lékařům.

„Spolupráce se nám osvědčila v krizových situacích, jako jsou pátrací akce či nehody, při nichž obě strany pracují jako dobře promazaný stroj. Pojďme tuto spolupráci posunout do běžného života i mimo krizové situace,“ dodává hejtman.

Jazykovou bariérou se studentky trápit nemusí. „Studentkám se budou věnovat a budou na ně permanentně dohlížet naše zkušené dětské i všeobecné sestry. Některé z nich už třeba někdy v Německu pracovaly a jazyk částečně ovládají, nicméně studentky bude vždy doprovázet i přímo tlumočnice a samozřejmě jako zástupce školy také německá lektorka. Souběžně bude praxi vykonávat vždy nejvýše pět studentek,“ popisuje hlavní sestra Domažlické nemocnice Jana Boučková, která ale očekává, že se studentky budou částečně učit i český jazyk.

Spolupráce Plzeňského kraje a Bavorska napříč všemi směry trvá řadu let. „Na úplném počátku byla naše spolupráce velmi náročná. Tehdy jsme byli dva různé systémy, u nichž se zdálo, že nejsou a nemohou být kompatibilní. Za těch 30 let spolupráce jsme ale dokázali toto překonat a krok za krokem jdeme dál. Tato dohoda, kterou jsme podepsali, je toho důkazem. A že přeshraniční spolupráce funguje, to vidíme v praxi například na spolupráci hasičů a záchranářů v přeshraničním záchranném centru,“ doplňuje Franz Löffler, zemský radní okresu Cham.

Foto PK

SDÍLEJTE ČLÁNEK
DKlub
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT