18.09.2024 14:55
17.09.2024 17:25 18.09.2024 14:31
V Plzni na Roudné se zřítila část zdi na domě - FOTKY
V úterý 17. září ve 13:28 došlo v Plzni na Roudné ke zřícení části štítové zdi na domě. Na místě nedošlo ke zranění osob.
18.09.2024 9:23 18.09.2024 11:34
Plzeňští hasiči v noci likvidovali požár osobního vozidla - FOTKY
Máte nápad, jak využít lochotínský pavilonek? Město Plzeň hledá inspiraci
Město Plzeň se chystá opravit lochotínský pavilonek. Veřejnost může pomoci s hledáním jeho využití.
Památkově chráněná empírová stavba, kterou naleznete v parku u Karlovarské ulice na Severním předměstí, je v havarijním stavu. Vedení města chce proto objekt zrekonstruovat a vyzývá občany, aby navrhli, co v něm v budoucnu vznikne.
„Pavilonek má bohatou historii, už od 19. století Plzeňanům poskytoval místo k zábavě a setkávání. Lidé tam chodili do restaurace, tanečního sálu a později také na koncerty. Naším přáním tak je, aby i v budoucnu sloužil veřejnosti. Právě proto žádáme občany, aby se zapojili a pomohli nám pro tuto proslulou stavbu najít uplatnění,“ řekl primátor města Plzně Roman Zarzycký.
Radní pro oblast nakládání s majetkem a správu majetkových účastí města Plzně Vlastimil Gola uvedl, že město o výpůjčce pavilonku uzavřelo v průběhu let smlouvu s několika subjekty, naposledy se Sborem Křesťanského společenství Plzeň, a to až do 24. února letošního roku.
„Bohužel kvůli velmi špatnému technickému stavu jsme museli smlouvu o pronájmu ukončit a rozhodli jsme se, že chátrajícímu pavilonku navrátíme jeho společenský význam. Aktuálně tak Správa veřejného statku města Plzně společně s památkáři zpracovávají projektovou dokumentaci, na základě které by měla být stavba opravena,“ sdělil radní Gola.
Nápady na budoucí využití pavilonku mohou občané zasílat na e-mail jandovav@plzen.eu, a to do konce září 2024.
Jak šel čas s pavlionkem
- Pavilonek byl postaven v roce 1833 původně jako součást plánovaných Lochotínských lázní v empírovém slohu, pravděpodobně stavitelem Františkem Filousem.
- Lázně se však nepodařilo zprovoznit, ale taneční sál a restaurace se staly oblíbeným výletním cílem Plzeňanů.
- Roku 1849 je v nucené dražbě koupil a dále jej provozoval výbor právovárečných měšťanů.
- Znovuzrození jediného dochovaného lázeňského pavilonu v empírovém slohu pak začalo 9. března 1988, kdy byl otevřen po rekonstrukci.
- Komorní estetické prostředí bylo předurčené pro konání koncertů, produkcí malých hudebních forem, pořadů poetické scény, divadla jednoho herce či vybraných pořadů pro mládež. Pod hlavičkou Parku kultury a oddechu se zde konaly komorní koncerty Kruhu přátel hudby.
- Nové využití získal v listopadu 1996, když si pavilonek vypůjčili františkáni pro nedělní bohoslužby nově ustavené Římskokatolické farnosti Plzeň – Severní předměstí.
- V roce 2003 si budovu vypůjčila Římskokatolická farnost Plzeň, později pak právě Sbor Křesťanské společenství Plzeň.
Foto MMP