08.10.2024 21:12
Hasiči zasahují u požáru v Chanovicích
Na místě je sedm hasičských jednotek
08.10.2024 21:12
Na místě je sedm hasičských jednotek
08.10.2024 16:35
V Plzni ve Studentské ulici havarovala 4 vozidla. Nehoda je bez zranění. Další nehoda se stala v Jateční ulici. Střetla se dvě auta.
08.10.2024 13:45
V EUC Klinice Plzeň se nachází největší spánková laboratoř v regionu. Zájem o služby ambulance roste a stávající prostory již nebyly dostatečné. Spánková laboratoř byla proto provizorně přesunuta a v původních prostorech začala kompletní rekonstrukce. O tom, jak funguje spánková laboratoř a výhodách, které přinese rekonstrukce pacientům, jsme si povídali s vedoucí plicní lékařkou a zároveň hlavní lékařkou kliniky MUDr. Janou Vyskočilovou.
Součástí plicní medicíny v EUC Klinice Plzeň na Denisově nábřeží je i ambulantní spánková laboratoř, kterou vede přední česká specialistka na problematiku spánku, MUDr. Jana Vyskočilová, předsedkyně České společnosti pro výzkum spánku a spánkovou medicínu.
„Jsme spánková laboratoř plicní. Staráme se tedy primárně o pacienty, kteří ve spánku přestávají dýchat, mají tím pádem velmi nekvalitní spánek a ráno bývají unavení," vysvětluje MUDr. Jana Vyskočilová.
Zájem o služby ambulance je velký, s rostoucím počtem pacientů začaly být prostory stávající laboratoře kapacitně nedostačující. Modernizace, i s ohledem na nejnovější trendy, byla tedy nevyhnutelná. „Více pacientů, více přístrojů, více techniky. Jako spánková laboratoř se rozrůstáme dlouhodobě, ale zájem posledních dvou let nás donutil navýšit i počet lůžek. A omezené prostory původního pracoviště nám zkrátka přestaly stačit,” zdůvodňuje nezbytnost rekonstrukce MUDr. Vyskočilová.
Pacienti, kteří vyhledají služby spánkové laboratoře, podstupují specifické vyšetření - tzv. noční monitoraci. Speciální přístroje snímají například dech, tep i pohyb pacienta v průběhu noci. Monitorace může být provedena v domácích podmínkách nebo přímo na klinice. Pro vyšetření je potřeba klid, tma a správná teplota v místnosti.
„Jedním z klíčových důvodů pro kompletní přestavbu spánkové laboratoře je skutečnost, že dvě místnosti pro noční monitoraci byly situovány do hlučné zóny náplavky, kde často probíhají kulturní akce. To je pro pacienta, jehož úkolem je se u nás dobře vyspat, mnohdy zásadní problém,” popisuje MUDr. Jana Vyskočilová.
Kvůli rekonstrukci bylo nutné dočasně přemístit některá pracoviště na klinice. „V srpnu jsme přestěhovali tři plicní ambulance i jednotlivá pracoviště spánkového centra. Provoz v nich nebyl přerušen. Vše je viditelně označeno, pacienti se nemusí bát, že by k nám nenašli cestu, stačí sledovat informační cedule nebo se informovat na recepci kliniky,” říká lékařka s úsměvem. „Naštěstí jsou naši pacienti trpěliví a mají pochopení. Výsledek rekonstrukce rozhodně bude stát za to,” dodává.
Pacienti plicního oddělení mají v průběhu rekonstrukce v dočasných prostorech plnohodnotnou lékařskou péči.
Prostory spánkové laboratoře se kompletně zrenovují a pokoje pro monitoraci budou umístěny směrem do klidnější části budovy. Aktuálně mohou být v noci na klinice monitorováni dva pacienti, po rekonstrukci bude možné sledovat až čtyři osoby.
„Všechny čtyři pokoje budou hned vedle sebe, personál tedy bude mít snadnější přístup k pacientům. Místnosti budou mít zvukovou izolaci, venkovní žaluzie i klimatizaci, nebude chybět ani špičkové přístrojové vybavení,“ říká vedoucí spánkové laboratoře.
Maska na odstranění spánkové apnoe. Pacientům ve spánkové laboratoři je vše názorně vysvětleno.
Spánková apnoe postihuje muže i ženy nejrůznějšího věku. Dle MUDr. Jany Vyskočilové lze riziko poruchy spánku snížit díky včasné prevenci. „Důležité je se vyvarovat obezity. Máme i štíhlé pacienty, ale spánková apnoe se nejvíce vyskytuje u těch obézních. Důležitá je také správná spánková hygiena,” říká odbornice na spánek.
Pod pojmem spánková hygiena si lze představit návyky, které pomáhají zvyšovat kvalitu spánku. „Vhodné je uléhat ke spánku ve stejný čas, mít vyvětranou a zatemněnou místnost, vyvarovat se mobilních telefonů v ložnici, stejně jako usínání s televizí, pití kávy i čaje těsně před spánkem. Také bych poradila nedohadovat se před usnutím s partnerem a nemyslet na práci,” pokračuje lékařka.
Zrekonstruovaná spánková laboratoř bude sloužit pacientům od února 2025. „I když jde o přestavbu poměrně finančně náročnou, upřímně se těším na to, až otevřeme nové prostory spánkové laboratoře, které budou komfortní jak pro pacienty, tak pochopitelně pro nás zaměstnance,” dodala závěrem MUDr. Jana Vyskočilová.
Navštivte kliniku v Plzni.
Denisovo nábřeží 1000/4, Plzeň 301 00
recepce.plzen@eucklinika.cz
www.euc.cz
Objednání do spánkové laboratoře pro nové pacienty je možné na telefonním čísle: +420 378 218 111.
Foto QAP