01.05.2025 19:13
Složky IZS zachraňovaly odpoledne tonoucího muže
Muž se topil v Berounce v Plzni u sv. Jiří
01.05.2025 19:13
Muž se topil v Berounce v Plzni u sv. Jiří
01.05.2025 14:30
01.05.2025 10:00
Hasiči neměli žádný výjezd související s pálením čarodějnic
Stromy v plzeňské Horníčkově zahradě byly ošetřené půdní injektáží. Jakmile se materiál dostane do půdy, nasákne se a postupně stromu uvolňuje potřebné živiny.
Pořádnou dávku výživy, která nastartuje ozdravný proces, dostaly v uplynulých dnech dva staleté stromy v Horníčkově zahradě. Jedná se o lísku tureckou a habr obecný. Půdní neboli kořenová injektáž zajistí dřevinám bohatší kořenový systém, zvýší jim vitalitu, a tak dojde i k prodloužení života stromu.
Vedení třetího městského obvodu, kterému Horníčkova zahrada náleží, speciální péči vítá. „Oba stromy jsou dominantou zahrady a jejich koruny zaplňují téměř celý její prostor. Zvláště pak líska turecká, která je dokonce největším stromem tohoto druhu v Plzeňském kraji. Za každou péči navíc proto velmi děkujeme,“ uvádí starosta MO Plzeň 3 David Procházka.
Správa veřejného statku letos vytipovala k ošetření půdní injektáží celkem devět stromů, které jsou staré více než sto let. „Pomocí této metody už odborníci letos na jaře pomohli mohutnému dubu u Západočeského muzea,“ doplnil náměstek primátora Aleš Tolar s tím, že použitá technologie zlepšuje odolnost dřevin vůči škůdcům a chorobám. Psali jsme v článku ZDE.
V místě vpichu injektoru se vytvoří vzduchová kapsa, která půdu v okolí lehce nadzvedne. Tím se provzdušní a načechrá. Poté se tam pomocí injektoru nasype organický materiál, který v půdě nastartuje ozdravný proces. Při půdní injektáži je aplikována směs přírodních produktů půdních kondicionérů s biocharem a mykorhizou. Díky tomu dochází k aktivaci zdravého půdního ekosystému, ke stimulaci růstu kořenů a k udržení zdravého, vyrovnaného růstu dřeviny.
Foto ÚMO3 a FB Aleš Tolar