16.09.2024 11:22
16.09.2024 9:55
Horažďovická nemocnice buduje nový pavilon. Kdy bude hotovo? FOTKY
Aktuálně se dokončuje napojení nového pavilonu na hlavní budovu. Pacienti i personál budou mít díky novostavbě lepší zázemí.
15.09.2024 20:35
ZŠ a MŠ pro zrakově postižené a vady řeči se dočkaly nové jídelny – FOTKY
Tento týden mohli žáci obědvat ve své nové jídelně, která je po rekonstrukci vetší a modernější. Jídelna není, ale konečná rekonstrukce na škole.
Veterináři potvrdili výskyt ptačí chřipky u Líní na Plzeňsku, chovatelé by měli být na pozoru
Státní veterinární správa (SVS) potvrdila v pátek 15. května ohnisko ptačí chřipky v přírodní rezervaci Nový rybník u obce Líně na Plzeňsku. Virus byl prokázán v laboratoři u osmi uhynulých racků chechtavých.
Zvýšení riziko ptačí chřipky existuje v oblasti ležící 10 kilometrů od místa nálezu. Chovatelé v okolí by tak měli být na pozoru, měli by chránit své domácí ptactvo a drůbež před kontaktem s volně žijícímí ptáky. Stejně tak veterináři žádají lidi, aby i v případě nálezu pěti a více uhynulých ptáků ve volné přírodě kontaktovali SVS a s mrtvými opeřenci nemanipulovali.
Pokud by chovatel zjistil úhyn domácí drůbeže, nebo změny v jejich zdravotním stavu, je potřeba vše oznámit na Krajskou veterinární správu SVS pro Plzeňský kraj, Družstevní 1846/13, 301 00 Plzeň, od pondělí do pátku od 8 do 15 hodin na telefonním čísle 377 333 820, nebo na pohotovostní mobilní telefon mimo pracovní dobu – 720 995 205.
Ptačí chřipka postihuje nejen volně žijící ptáky, ale také drůbež jako slepice, krůty, kachny a husy. Jedno z největších ohnisek ptačí chřipky bylo nalezeno před časem v chovu na Tachovsku. Ve velkochovu nosnic společnosti Česká drůbež s. r. o v obci Brod nad Tichou na Tachovsku v Plzeňském kraji byla 30. prosince 2022 vyšetřením ve Státním veterinárním ústavu Praha potvrzena ptačí chřipka. Utracen tady musel být nakonec celý chov.
Ptačí chřipka se projevuje u drůbeže a ptactva dýchacími potížemi, ztrátou chuti a masivním hynutím.
K přenosu dochází především trusem nemocných ptáků. Úhyn ptáka na ptačí chřipku lze potvrdit pouze v laboratoři. Lidé se mohou infikovat pouze kontaktem s infikovanými ptáky nebo jejich exkrety (výkaly, peří, uhynulá zvířata apod.). Nelze vyloučit přenos ptačí chřipky z nemocných ptáků na drobné savce (kočky, psy apod.). Dosud nebyl zaznamenán případ přenosu ptačí chřipky z volně žijících ptáků na člověka. Dosud nebyl prokázán přenos nákazy z člověka na člověka.
ilustrační foto