Srážek se zvěří na silnicích v kraji přibývá! Nehody se musí hlásit

10.10.2018 7:58

Nehod, při který dojde ke střetu auta s lesní zvěří, jako každý rok opět přibývá. Jak se zachovat v takové situaci? Musí se nehody hlásit? Čtěte podrobnosti!

srnka

Nehod, při kterých auto srazí lesní zvěř, v poslední době v Plzeňském kraji znovu přibývá. I když se to na první pohled nezdá, srážka třeba se srnkou může mít těžké následky už v rychlosti 80 kilometrů v hodině.

Například jen na Domažlicku už od začátku října policisté přijali šest oznámení o střetech vozidel s lesní zvěří. V některých případech se zvíře na místě podařilo najít, v jiných ne. Nehoda se ale i tak musí hlásit. A rozhodně zapomeňte na to, že si mrtvého divočáka vezmete domů a naporcujete.

"Je nutné zmínit, že při srážce se zvěří vzniká škoda jejímu majiteli, kterým je většinou místní myslivecké sdružení. Proto zde platí povinnost oznámit dopravní nehodu policii. A to i v případě, že zvěř z místa utekla. Upozorňujeme řidiče, kteří by si usmrcené zvíře chtěli ponechat, že jejich jednání bude kvalifikováno jako trestný čin pytláctví, za který hrozí až dvouletý trest odnětí svobody," upozorňuje Dagmar Brožová.

Jen pro zajímavost, už při rychlosti 60 kilometrů v hodině může statný jelen působit na auto silou, která je srovnatelná s hmotností dospělého slona, což je 5 tun. I normální srnka ale může způsobit vážné následky, u ní jde při stejné rychlosti o sílu skoro tuny.

Řidiči by měli podle dopravních expertů v rizikových úsecích pohyb zvěře předvídat a měli by být připravení. Paradoxně v souvislosti s takovými střety je nejlepší srazit se se zvířetem čelně. Rychlé snahy vyhnout se zvířeti velmi často končí nárazem do stromu a většinou i mnohem vážnějšími následky. Výjimkou nejsou ani srážky aut se zvěří, které končí zásahem záchranných složek. Jedna z nejvážnějších se například před dvěma lety odehrála na Domažlicku, kde pro zraněného řidiče musel letět vrtulník (více zde).

FOTO: ilustrační

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT