Čeká nás chřipková epidemie (13.01.2011 10:17:00)

13.01.2011 10:17

V druhé polovině ledna očekávají odborníci příchod chřipkové epidemie. Co to vlastně chřipka je, jak se virus šíří a jak na ni, vám poradí QAP.

V druhé polvině ledna čekejte plošnou epidemii, varují odborníci. Pojďme se podívat na to, co to chřipka je a jak se virus šíří a dlouho vydrží.

Dostat chřipku může podle odborníků více než 10% národa tedy přes milion lidí. Jde o virovou nákazu, která obvykle stačí vyležet.

V Plzeňském kraji se podle Krajské hygieny zatím počet nemocných s chřipkou dramaticky nezvyšuje. Pozor ale, nezaměňujte chřipku s virozou či nachlazením.

Přenos viru

Virus se přenáší jednak vzdušnou cestou, tedy kýcháním a kašláním, ale i dotykem, tedy kontaminovanýma rukama či líbáním. Pokud zakašlete, virus letí vzduchem až 2 metry! Je velmi odolný doma, v prachu při pokojové teplotě vydrží i několik dní. V kapénkách je dokonce nevyschnutelný. Také na oděvech či bankovkách se drží a to až 12 hodin.

Jako prevence se doporučuje si hodně mýt ruce a při kašlání a kýchání si zakrývat rukou ústa.

Příznaky chřipky

Její nástup je rychlý, projevuje se vysokou teplotou klidně až u 40 stupňů, bolestí hlavy, kloubů, očí a svalů. Také je znát velká únava. Chřipka obvykle trvá 3 - 5 dní. Pozor ale, únava po ní může trvat i několik týdnů! Rýma není příznakem chřipky.

Nemocný by měl ležet a hodně pít. Velmi účinný je paracetamol, který najdete ve většině volně dostupných léků například Paralen či Coldrex. Nezabírají antibiotika.

Jak na chřipku správně a něco o mýtech o ní se dozvíte zde.

V zemích EU každoročně onemocní 25 - 50 milionů lidí. V Česku umírá ročně zhriba 2500 osob na následné komplikace s chřipkou spojené.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT