15.12.2024 10:32
15.12.2024 8:29
V Plzni vznikl nový prostor, kde najdou útočistě děti a mladí lidé v náročné životní situaci - FOTKY
14.12.2024 17:34
Z loupežného přepadení pošty v Tlučné byl obviněn pětapadesátiletý muž
Do Plzně míří ministr zdravotnictví, kraj zatím řeší ztrátovost nemocnic
Téměř 170 milionů korun by měla činit letošní ztráta krajských nemocnic. Začátkem června budou krajští zastupitelé projednávat možná řešení na základě finančních a právních analýz. Pojišťovny kraj tlačí k rušení dalších lůžek.
Ztrátovost krajských nemocnic přiměla ´kraj´ k hledání řešení, jak situaci změnit. Zdravotnický holding Plzeňského kraje proto před měsícem zadal dvěma renomovaným společnostem vypracovat finanční a právní analýzu hospodaření krajských zdravotnických zařízení. Výsledky už mají k dispozici radní a postoupí je i zastupitelstvu kraje, které se sejde 9. června. Rada a Zastupitelstvo Plzeňského kraje pak společně rozhodnou.
"Finanční situace krajských zdravotnických zařízení je dlouhodobě neudržitelná," uvedl radní Plzeňského kraje pro zdravotnictví Václav Šimánek. Finanční ztráta zdravotnických zařízení zřizovaných Plzeňským krajem se začala citelně prohlubovat v roce 2008, kdy dosáhla částky téměř 53 milionů korun. "O rok později stoupla na více než 57 milionů. V roce 2010 Plzeňský kraj proto, aby zajistil poskytování lékařské péče ve stejné kvalitě a rozsahu, uzavřel se zdravotnickými zařízeními smlouvu o poskytování služeb obecného hospodářského zájmu, na základě které uhradil krajským nemocnicím 70 milionů. Poté se situace ´opticky´ zlepšila, protože zařízení vykázala ztrátu 46 milionů korun. Hospodaření nemocnic se zlepšilo ale jen na pohled, reálně se zhoršovalo i nadále. Letošní predikovaná ztráta je vyčíslena na téměř 170 milionů korun," uvedla konkrétní čísla mluvčí Krajského úřadu Plzeňského kraje Petra Jarošová.
Ve čtvrtek 26. května se v Plzni opět ukáže ministr zdravotnictví Leoš Heger. "S ministerstvem zdravotnictví čile komunikujeme, aby tam nebyly nějaké výhrady, že jsme nekomunikovali nebo neplnili požadavky, které dalo. Prvotní názor pana ministra byl zrušit 10 tisíc akutních lůžek, dnes ráno jsem si v médiích poslechl, že chce rušit ve fakultních nemocnicích, které jsou největšími poskytovateli zdravotní péče 840 lůžek, tak se docela děsím, že těch více než 9 tisíc by se mělo rušit v krajských a soukromých nemocnicích. Nevím, jestli v přepočtu na Plzeňský kraj, toho čísla dosáhneme, myslím si, že ne," uvedl hejtman Milan Chovanec a pokračoval: "Tím, že jsem minimalizovali projekt Klatovské nemocnice, jsme de facto ušetřili 80 lůžek a tím jsme víceméně asi na maximu možného."
Podle všeho se ale počet lůžek bude muset ještě snížit, ´kraj´ k tomu tlačí pojišťovny.
Kraj zatím čeká na výsledky analýzy
"Čeká se na analýzu, až projde zastupitelstvem, zdravotním výborem a oponenturou ředitelů nemocnic a na konci bude snad nějaký kompromis, protože vize pojišťovny je péči minimalizovat v krajských nemocnicích, především ve Stodě a v Rokycanech, já bych o tom rád diskutoval se starosty obcí, které kolem těch nemocnic jsou apod. Poté se rozhodneme, jakou cestou jít dál, ale určitě kategoricky odmítám, že bychom se vůbec zaobírali myšlenkou prodeje nemocnic," uvedl hejtman a dodal: "Další problém, který nastává, máme smlouvu s VZP do příštího roku a VZP je především ten, kdo nasmlouvává tu péči, je rozhodující objednavatel péče. Jestli VZP příští rok péči nenasmlouvá v tomto rozsahu, tak bude muset prostě dojít k nějaké redukci lůžek. My dneska ale nemůžeme říct, jestli to bude lůžek 100, 200 nebo 300."