14.12.2024 17:34
14.12.2024 12:23
Betlém na náměstí Republiky už brzy doplní Jezulátko. Tradiční průvod vyjde od biskupství
14.12.2024 10:12
Tragická dopravní nehoda u Plzně. Chodec střet s vozidlem nepřežil
Horečka u dětí, jak na ni a co ji způsobuje?
V současné době jsme všichni ohrožováni chřipkou, nejvíce však trpí naši nejmenší. Jak na horečku u dětí a co ji způsobuje zjišťoval QAP.
V době chřipek a nachlazení potrápí nejvíce naše nejmenší horečka. Jak na ni a čím je vlstně způsobena zjišťoval QAP.
Horečka, známá také jako pyrexie, je často prvním rozeznatelným příznakem nemoci malých dětí. Horečku obvykle způsobují buď infekce nebo k ní dochází v reakci na očkování. Jedná se o známku toho, že tělo bojuje s infekcí a v mnoha případech horečka nebezpečná není. Zrychlení metabolismu, které horečku provází, je dokonce vítané, protože je známkou procesu likvidace činitelů způsobujících onemocnění jako jsou bakterie nebo viry.
Příčiny horečky
Horečka je definována jako abnormální nárůst tělesné teploty nad 37,8°C. Způsobují ji tzv pyrogeny. To jsou proteiny, které se uvloňují z buňky do krve tehdy, je-li buňka napadena. Také k uvolnění může dojít při poranění těla, kdy jsou buňky poškozeny. Pyrogeny tak doputují krví až do hypotalamu, kde tzv. přenastaví tělesný termostat. Jakmile se termostat spustí s vyšší nastavenou teplotou, vysílá hypotalamus signály k vytváření tepla a jeho zadržování v těle.
Fáze horečky
1. fáze: Prodromální - to je fáze, kdy tělo přenastavuje termostat na vyšší teplotu. Dítě se necítí dobře, je unavené, ale teplotu vyšší zatím nemá.
2. fáze: Zimnice - během této fáze tělo reaguje na přenastavený termostat, vytváří a zadržuje teplo. Teplota dítěte stoupá. To cítí chlad a třese se.
3. fáze: Nával horkosti - teplota krve dosáhla nově nastavené hodnoty. Kůže je teplá a suchá a teplota jde nahoru. Pokud se nezničí patogeny, které způsobily poškození buňky a následné vyloučení pyrogenů, teplota neklesá. Je nutno podat antipyretické léky.
4. fáze: Pocení - v této fázi se dítě potí a teplota klesá. Termostat těla se přenastavuje na původní hodnoty.
Jak na horečku?
Pamatujte - Do teploty 38°C není nutné horečku snižovat.
Nejběžnějším způsobem jsou podané léky, které obsahují paracetamol či ibuprofen. Pro děti se dělají i ve formě čípků, sirupů. Tyto léky působí obvykle i proti bolesti. Pozor, maximální denní dávka paracetamolu je 60 mg/kg (24 hodin)! Interval mezi jednotlivými dávkami by neměl být kratší než 6 hodin.
Kyselina acetylsalicylová, kterou obsahují další běžné léky ke snižování horečky, se nesmí podat dětem do 15 let!
K lékům lze přidat tzv fyzikální metody snižování horečky. Patří sem chladná sprcha, studené zábaly kotníků a zápěstí. Teplota v místnosti by měla být kolem 24 stupňů. Také lze dítě omývat houbou ve vaničce, kde napustíte zhruba 3-5cm vody o teplotě 29-32 stupňů.
Klasické studené zábaly, kdy se dítě zakryje na hrudníku a břiše chladnou osuškou, jsou dnes z pohledu mnoha lékařů sporné.
Alarmující příznaky, kdy neváháme vyhledat lékaře
Opakované zvracení
Ochablost dítěte, nereaguje na běžná oslovení
Poruchy hybnosti
Ztuhlá šíje – dítě nemůže předklonit hlavu
Mramorovaná kůže
Krvavé skvrnky na kůži (po zatlačení dnem skleničky neblednou, nemizí)
Výrazně chladné ruce, nohy
Setrvalá teplota bez poklesu přes 39,5°C měřená v podpaží 24 hodin
Dítě s teplotou nikdy nenechávejte bez dozoru a neustále je kontrolujte včetně stavu kůže. Pozor na dostatečný přísun tekutin. Také pozor na febrilní křeče, které mohou nastat u dětí od 6 měsíců do 6 let. Předejít se jim dá podáním diazepamu dle váhy dítěte.