11.12.2024 15:28
11.12.2024 14:24
Šumavský Špičák zahájí o víkendu lyžařskou sezonu! Využijte slevy na skipasy
11.12.2024 13:01
Policie pátrá v souvislosti s krádeží v centru Plzně po muži na fotografii. Poznáte ho?
Jak na nemoci? Zlepšete imunitu!
Zimní počasí přináší s sebou spoustu bacilů a virů. Jak se proti nim nejlépe bránit? Zlepšete svou imunitu. QAP vám přináší pár tipů, jak na to.
Jednou z cest, jak se vyhnout zimním nákazám a nemocem, je zlepšit imunitu. Jak na to? QAP vám přináší pár tipů na zlepšení kondice vašeho těla.
Imunita je vlastně obranná reakce těla na setkání s cizími bacily. A těch je ve vzduchu v současnosti opravdu hodně. Pokud máte imunitu oslabenou, tak se vaše tělo nedokáže ubránit právě těm bacilům, které na vás zaútočí.
Imunitu máme dvojího typu, jedna je vrozená a druhá je získaná. Získanou imunitu tělo dostane očkováním a právě podpůrnými prostředky na její posílení.
Tipy na posílení imunity
vitamin C
Kromě účinků na pokožku má také pozitivní účinek na imunitu. Ne ale tak, že jeho dostatek vás ochrání proti nemocem. Vitamin C pouze urychluje zotavování z nemoci a její zrychlený ústup. Nejvíc jej najdeme v šípcích, černém rybízu, kiwi, paprice, brokolici, rajčatech, špenátu, bramborách nebo v citrusových plodech.
Ryby
Ryby a korýši jsou dobrým zdrojem selenu, ten pomáhá bílým krvinkám produkovat proteiny, které zbavují tělo virů. Pak také obsahují omega-3 mastné kyseliny a ty aktivují fagocyty, bílé krvinky, které pomáhají v boji proti chřipce.
Probiotika
Probiotika jsou prospěšné bakterie, které sídlí ve střevech a tam je právě největší podíl imunity. Také zrychlují persitaltiku ve střevech. A právě zde můžou vznikat alergie, vyrážky, průjmy a další nepříjemnosti.
Česnek
Česnek obsahuje allicin, který účinně bojuje proti virům.
Houby
Houby podporují produkci bílých krvinek a tím startují až 300 obranných látek. Zdrojem látek, které krvinky rozjedou jsou u nás méně známé japonské houby shiitake, maitake a reishi se řadí mezi největší zásobárny účinných látek.
Na posílení imunity se doporučuje také otužování. Pozor ale, postupné otužování. To neznamená, že se ihned vrhnete pod ledovou sprchu. Raději postupně ubírejte teplotu vody sprchy.
Dobrým tipem je také saunování. Pozor ale na choroby srdce, s těmi například nesmíte do sauny. Vždy se před návštěvou sauny poraďte s lékařem.
Pokud nechcete použít přírodní prostředky, můžete zkusit jakýkoli vitaminový prostředek z lékárny. Nikdy ale nebude výsledek po tabletkách takový jakého dosáhnete přírodními prostředky!
foto: QAP.CZ