14.12.2024 17:34
14.12.2024 12:23
Betlém na náměstí Republiky už brzy doplní Jezulátko. Tradiční průvod vyjde od biskupství
14.12.2024 10:12
Tragická dopravní nehoda u Plzně. Chodec střet s vozidlem nepřežil
Jak "nevoňet" klíšťatům? Braňte se před zákeřnými parazity!
Mírná zima vytvořila ideální podmínky pro rozmnožení klíšťat. Přinášíme několik rad, jak docílit toho, že se vám tito parazité budou vyhýbat obloukem...
Začátek jara je spojený s probouzející se aktivitou klíšťat, kterým mírná zima usnadnila přečkat studené měsíce. Podle údajů ČHMÚ bychom se už v těchto dnech měli připravit na jejich zvýšený výskyt a podniknout preventivní kroky, které nám pomohou v boji s tímto nebezpečným parazitem. Přinášíme vám několik rad, jak se stát pro klíštata co nejméně atraktivními.
Klíšťatům se nejvíce daří v jarních měsících jako je duben, květen a také v červnu. Nejraději mají vlhké a teplé prostředí. Narazíte na ně v parcích, zahradách nebo například v okolí vodních ploch či bažin. Vyhledávají travnaté plochy vyšší než 20 centimetrů, křoviny nebo listnaté či smíšené lesy s bohatým rostlinným podrostem. Jejich výskyt je nižší v lesích jehličnatých, kde je minimální podíl podrostu a na zemědělsky udržovaných plochách se klíšťata téměř nevyskytují.
Aktuální stupeň klíšťové aktivity se podle údajů ČHMÚ pohybuje mezi středně velkým a velkým rizikem, což znamená, že pravděpodobonost napadení klíštětem je poměrně vysoká. Proto je třeba se řádně "vyzbrojit" před každou činností, která vás zavede do přírody. Prevence se v tomto směru opravdu vyplácí!
Vhodně se oblékejte!
Při vycházce do přírody nezapomínejte na pevnou obuv a dlouhé kalhoty, které je dobré připevnit gumou k botám. Dále se doporučují návleky a pokrývky hlavy. Je dobré se obléci do světlého a hladkého materiálu. Klíšťatům se po něm špatně leze a vy máte větší šanci, že klíšťata na kontrastním materiálu dříve objevíte.
Jak klíšťatům "nevonět"?
Účinným pomocníkem při odpuzování klíšťat je repelent. Na trhu najdete spousty značek, jen si vybrat a nezapomenout přípravek aplikovat před každou vycházkou do přírody. Dalším osvědčenou metodou je pravidelná konzumace vitamínů skupiny B. Tato skupina vitamínů se ve velké míře vyskytuje například v pivovarských kvasnicích. Konzumace těchto vitamínů ovlivňuje vlhkost naší kůže. Méně se potíme, čímž se stáváme se pro klíšťata méně atraktivními. Mimoto naše kůže vylučuje specifický odér, který nemají klíšťata v oblibě.
Vyrobte si domácí repelent na přírodní bázi
Klíšťata odpuzují bylinky jako jsou rozmarýn, levandule, citronela, ořešák nebo pelyněk. Domácí repelent vyrobíte tak, že svaříte 1 litr vody, do které po odstavení přisypete sáček vámi vybrané bylinky. Necháte odstát do vychladnutí a následně přilijete 1-3 lžíce vinného octa. Nálev zcedíte, nalijete do nádobky se sprejem a uskladníte v lednici. Repelentem se nastříkejte před každou vycházkou do přírody. Nezapomínejte repelentem nastříkat také kočárky, kola nebo domácí mazlíčky.
Prohlížejte se!
Nenechte nic náhodě a prohlížejte se po každé procházce přírodou. Zaměřte se hlavně na místa, kde máte tenkou kůži a kde se klíště přisaje nejsnáze. Čím dříve klíště objevíte, tím lépe pro vás.
FOTO: ilustrační