Jako z říše snů! Krajská záchranka otevřela nové sídlo za víc jak 100 milionů! FOTKY!

19.09.2013 13:11

Bez nadsázky se dá říct, že nové sídlo Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje, vypadá jako z filmu. Špičková budova vyrostla v areálu bývalých kasáren v Plzni na Borech a funguje s předstihem několika měsíců.

IMG_7047
IMG_7019IMG_7020IMG_7021IMG_7022IMG_7024IMG_7025IMG_7033IMG_7034IMG_7035IMG_7036IMG_7037IMG_7040IMG_7042IMG_7043IMG_7044IMG_7047

Jako ve filmu si člověk připadá v novém sídle Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje v areálu bývalých kasáren v Plzni na Borech. Obří objekt vyrostl za necelý rok a to i přesto, že původní termín dokončení byl až prosinec letošního roku. Už od léta tak záchranáři vyjíždějí i z nového sídla.

V novém areálu sice už fungují lékaři a výjezdní skupiny, zatím ale stále chybí dispečink. Ten by se měl stěhovat až za rok, kdy vyprší nutná doba jeho působení ve starém působišti v ulici Edvarda Beneše na Borech. Nová budova vyrostla v rekordním čase. "Celá budova mě osobně překvapila hlavně tím, jak mi rostla před očima. Specifická je hlavně tím, že záchranáři žili dvacet let opravdu v provizoriu a nyní mají perfektní zázemí s veškerým komfortem," říká Jana Heřmanová, koordinátorka stavby a stavební specialista.

"Dispečink nyní ještě zůstává ve starém sídle, protože je investován z peněz Evropské unie. Nyní se soutěží technologie a dodávka. Na jaře se spustí zkušební provoz. Vše se bude muset prozkoušet, aby nedošlo k žádnému kolapsu. Na konci srpna 2014 už se dispečink přestěhuje sem do nového působiště," dodává koordinátorka stavby nového areálu.

Dispečink i výjezdové místo jsou zatím oddělené. Informace se předávají přes optický kabel napojený na dispečink hasičů.

Poměrně nepochopitelně tak působí současný stav, kdy dispečink je oddělený od ostatního zázemí záchranky. I to se ale v průběhu stavby vyřešilo. "Bylo to trošku problematické, ale v průběhu stavby jsme vymysleli řešení. Optickým kabelem jsme se napojili na  Hasičský záchranný sbor, který už má nový dispečink, a přes něj se informace dostávají sem z dispečinku záchranné služby. Nový dispečink bude špičkový. Je tam velká stěna, na které budou čtyři velkoplošné obrazovky. Před nimi budou tři řady stolů. Když se stane něco velkého, tak se bude veškerý obraz pormítat na tu velkoformátovou obrazovku, včetně map, záznamů a hlášení léakřů z místa výjezdu. Dispečink je dělaný systémem, že tam budou stálí dispečeři a pak jsou tam náhradní dispečerská místa," říká Jana Heřmanová. Místa navíc budou sloužit v budoucnu například v případě, že by vypadl třeba dispečink v Karlovarském kraji. Ten by pak mohl nahradit dispečer, který by mohl řídit zásahy na Karlovarsku i z Plzně.

"V příštím roce nás čeká krize. Plateb zaměstnanců, ani péče o pacienty se to ale nedotkne," říká ředitel ZZS Plzeňského kraje Roman Sviták.

"Tady máme dvě malá sanitní vozidla a tři velká sanitní vozidla. Jedno je na Koterově, jedno je na Lidické. Lékařů máme 52, je stopadesát sester a 160 řidičů. Musím říct, že na rozdíl od jiných krajů jsme na tom i finančně dobře, že nemusíme škrtat posádky, což se v ostatních krajích děje. Tady držíme lékařské posádky, jak jsou a to je třeba. Třetinu plateb dělají výnosy od zdravotních pojišťoven a dvě třetiny od krajského úřadu. V příštím roce nás ovšem čeká krize, ale nedotkne se to platů zaměstnanců, nedotkne se to ani péče o nemocné," říká ředitel záchranky Roman Sviták.

Nová budova má v prvním podlaží obrovské garáže, vybavenou dílnu i sklady, ve druhém podlaží už je ředitelství záchranky a kanceláře, také místnosti pro výjezdové skupiny, zasedací místnost a potřebné zázemí. Až ve třetím patře bude sídlit dispečink a oddělení informačních technologií. Náklady na stavbu sídla záchranky vyšly na víc jak 106 milionů, přitom se ještě milion podařilo ušetřit.

Do nového areálu v bývalých kasárnách se vjíždí z Klatovské těsně před věznicí. Vjezd bude ještě v budoucnu osazený semafory, které automaticky zastaví provoz během výjezdu sanitek. Zatím je vjezd osazený jen informační technologií.

FOTO: QAP.CZ

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT