Je nejvyšší čas začít se připravovat na plavkovou sezónu, říká výživový specialista

13.03.2022 16:19

Zima je skoro u konce, s prosluněnými dny přichází také větší odhodlání k navrácení ke sportovním aktivitám. Proč se neunáhlit a jak správně začít sportovat, radí specialista na sportovní výživu Pavel Trampota.

1

„Momentálně končí dlouhé období nejen zimy ale i omezení přístupu k tréninkům a možnosti sportování v uzavřených prostorech vzhledem ke koronavirové pandemii. Na řadě z nás se to podepsalo, spousta lidí má problémy s nadváhou nebo se svojí fyzickou kondicí. Teď nám nastává ta správná doba s tím začít něco dělat, vychází sluníčko a začíná být teplo. Takže nás to láká do přírody a začínají nám také venkovní sporty jako běhání nebo cyklistika,“ říká majitel společnosti PT SERVIS Pavel Trampota, který se více jak 25 let zabývá mimo jiné prodejem sportovní a doplňkové výživy.

Když lidé po zimním období bojují s vyšší váhou, jako první krok k navrácení fyzické kondice je napadne začít běhat. Ovšem unáhlit se rychle k velkému výkonu není dobrý nápad. „Pokud někdo v zimě či v době covidu přibral sedm nebo osm kilo neefektivní váhy, tak není dobrý nápad s touto váhou navíc hned vyběhnout ven. Je tomu tak hlavně z důvodu zátěže kloubů. Nástup ke sportovní aktivitě by měl být pozvolnější a spíše vytrvalejšího rázu. Nejlepší je začít pomalými procházkami či se sporty, kde nejsou tak zatěžované klouby a tělo se ušetří od nárazů, jako je například plavání. Tímto pozvolným postupem se lidé mohou dostat k tomu běhání, kdy ze začátku stačí kratší intervaly či střídat chůzi a běh,“ radí Pavel Trampota.

Začínání se sportovní aktivitou má ovšem více souvislostí, které je důležité řešit komplexně. „Pokud někdo bojuje s váhou, není to jen o pohybu, je to také o úpravě jídelníčku či změně životosprávy. Pomoci mohou také správně zvolené doplňky stravy, které pomohou jak při spalování tuků tak při správné regeneraci. Ovšem přípravky doplňků stravy nejsou samospásné, reklamy typu ‚spolkneš pilulku a za týden zhubneš‘ prostě nefungují. Každé tělo je jiné a má jiné potřeby, proto je důležitá i odborná rada, kterou u nás lidé vždy najdou,“ vysvětluje Trampota.

Pokud s vyšší váhou nebojujete a chcete se jen dostat zpátky do kondice, měli byste dbát ohled na regeneraci organismu po sportovním výkonu. „Pokud si třeba budu chtít jít zaběhat každý den nebo obden, musím počítat s tím, že tělo má nějakou dobu, po kterou se regeneruje. Pakliže budu jít chtít druhý den běhat znova, tak si musím uvědomit, že moje tělo ještě není zregenerované a tím pádem výkon nebude takový a zvyšuje se i riziko zranění. Regenerace se dá zase podpořit jak kvalitní stravou, s důrazem na příjem kvalitních sacharidů a kvalitních bílkovin, tak doplňky stravy. Ty pak mohou zkrátit čas regenerace až o polovinu, ovšem doba regenerace se dá zkrátit také protahováním či kvalitním odpočinkem,“ říká Trampota a doplňuje: „V současné době se mnoho sportů blíží do play-off. Hráči, kteří celoročně sportují dvakrát třikrát v týdnu, najednou zjišťují, že hrát dva dny po sobě je pro organismus úplně jiná zátěž. Musí se tomu pak přizpůsobit a používají i doplňky pro regeneraci, které jsou pro ně v této chvíli zásadní. Regenerace je často opomíjená a přitom patří k jedné z nejdůležitějších součástí sportovního života.“

Svalová hmota neroste při fyzickém tréninku, ale právě při té regeneraci. Růstu svalové hmoty se dočkáte, pokud provádíte kvalitní trénink, po kterém regenerujete. Po tréninku má tělo schopnost budovat svalovou hmotu a má možnost se sebou něco dělat. A to se odvíjí od toho, co tomu tělu po tréninku přinesu. Do léta nám zbývají tři měsíce a to je ideální doba na zásadnější změnu,“ uzavírá Pavel Trampota.

PT SERVIS sídlí v Plzni Na Dlouhých 51, v prodejně nabízejí odborníci produkty pro všechny věkové kategorie, nejedná se ale jen o výživu a doplňky pro sportovce. Z nabídky zdravé výživy, vitamínů, minerálů nebo proteinů si vybere každý. Pokud vás trápí konkrétní problém, či jen chcete začít sportovat, můžete se do prodejny přijít kdykoliv bezplatně poradit.

 

foto: QAP

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT